مقاله اختلالهای مصرف مواد روان گردان

عضویــت در خبـرنـامه ما
شمـا میتوانیـد بــا ثبــت ایمـیل خـود درکـادر زیر ، آخــرین مطالب سایــت را درایمیــل خـود دریــافت کنیـد

آخریــن اخبار تکست آهنگ
The last Text-Ahang News

خبر درگذشت حمیرا خواننده خوش صدای کشورمون

دانلود رایگان کتاب جام جهانی در جوادیه به صورت pdf

First Modern Olympic Games

عکسهای جدید رعنا آزادی ور در اسفند 94

دانلود آهنگ جدید وانتونز به نام فدا سرت

دانلود آهنگ Power Music به نام Party (1,2,3,4,5,6)

عکسهای جذاب بازیگران سریال شهرزاد با نوشته های زیبا

عکسهای جدید رامبد جوان و همسرش نگار جواهریان

جدیدترین عکسهای مریم قاسمی

دانلود کلیپ های کوتاه طنز درین درین قسمت 1 تا 17

اطلاعیـــه سایـــت :
  • قالب حرفه ای سایــت تکست آهنگ همینک بر روی سایت قرار گرفت
  • سایت تکست آهنگ به دو روش در خمدت کاربران عزیز میباشد هم به صورت دانلود آهنگ و هم به صورت متن آهنگ
  • منتظر امکانات و ایده های جدید باشید

مقاله اختلالهای مصرف مواد روان گردان

 

انسان ها برای مداوای بیماریها، تسکین درد و کاهش رنج روانی هزار سال است که از داروها استفاده کرده اند.

تبیین ها و نظریه های مصرف دارو از حوزه ها مطالعاتی متعددی به دست آمده اند که از جمله آنها می توان به پزشکی، روان پزشکی، روان شناسی، قانون و زیست شناسی اشاره کرد. (پاپور،1990)

مثلاً نیکوتین و الکلیسم از موارد بسیار اعتیادآور هستند. سیگار و الکل نمونه های بارز ایجاد اعتیاد است و سوء مصرف این مواد موجب مرگ، بیماری می شود، سیگار و داروهای این پنین سالیانه نزدیک به 200 میلیارد دلار هزینه اقتصادی دارد. با این همه آسیبی که این مواد به انسان ها وارد می کند جامعه ما به طور ضمنی سوء مصرف دارو را نادیده می گیرد. زیرا این داروها مصیبت بارند ولی داروهای قانونی هست و افراد با سوءمصرف این مواد زندگی خود را به خطر می اندازند و چه چیزی باعث می شود نه نسبت به مشکلات چشم پوشی می کند.

 

تشخیص و تعریف سوء مصرف دارو:

بحث اصلی روی مصرف نابهنجار یا بیش از حد داروها اهمیت دارد. (در جامعه مصرف بعضی از مواد روان گردان، نظیر قهوه یا مقدار معتدل الکل، رفتار بهنجار و مناسب محسوب می شود.)

و این سؤال پیش می آید، چه موقعی مصرف دارو نامناسب و ناسازگارانه تلقی می شود؟

مفاهیم تاریخی مصرف و وابستگی دارویی:

بررسی جنبه های تاریخی و فرهنگی مصرف دارد چهارچوب مناسبی برای مفاهیم اختلالهای مصرف مواد در اختیار می گذارد. قرنها است مردم با هدف های اجتماعی- مذهبی- دارویی و تفریحی- داروهای تغییر دهنده ذهن را مصرف می کنند. تریاک که 3000 سال است مورد مصرف می باشد یا در قرن نوزدهم انواع فرآورده های تریاک در آمریکا و انگلستان مورد مصرف قرار می گیرد، حتی بین کودکان.

الکل نیز نیز برحسب فرهنگ در تاریخی مصرف زیادی داشتن است. حتی در دوره ای (دهه 1920) تولید و فروش الکل غیرقانونی شد. در آن زمان اعتقاد داشتند الکل با هرزگی و منش اخلاقی ضعیف ارتباط دارد. امّا امروزه به وفور یافت می شود و تبلیغات فراوانی دارد. نورمن زپنبرگ تعامل بین مواد شیمیایی، ویژگیهای شخصیت و موقعیت اجتماعی است که مصرف یا کنترل مصرف دارد را تعیین می کند.

قبل از قرن نوزدهم- اعتیاد عموماً فسق و فجور، گناه تلقی می گردند. اما امروزه اعتیاد نوعی بیماری ذهن است. (توماس تروتر) بنجامین راش معتقد است از یک عمل ارادی آغاز می شود و به بیماری کشیده می شود.

اختلالهای مصرف مواد

وابستگی به مواد

الگوی ناسازگارانه مصرف مواد، که به اختلال یا پریشانی ای می انجامد که اهمیت بالینی دارد، به صورتی که توسط سه مورد زیر (یا بیشتر) آشکار می شود، در هر زمان از دوره دوازده ماهه رخ می دهد:

(1): تحمل، به صورتی که با هر یک از موارد زیر تعریف شود:

(الف)نیاز به افزایش قابل ملاحظه مقدار مواد برای رسیدن به وجد یا اثر مطلوب

(ب)کاهش قابل ملاحظه اثر در نتیجه مصرف مداوم مقدار یکسان مواد

(2)ترک مواد، به صورتی که با هر یک از موارد زیر آشکار شود:

(الف)نشانگان ترک مشخصه آن ماده

(ب)همان ماده (یا ماده نزدیک به آن) برای کاستن یا اجتناب کردن از نشانه های ترک مصرف می شود.

(3) ماده اغلب با مقادیر بیشتر یا مدت طولانی تر از آنچه در نظر گرفته شده است مصرف می شود.

(4)برای قطع یا کنترل کردن مصرف ماده، میل پایدار یا تلاشهای ناموفق وجود دارد.

(5) برای دستیابی به ماده، مصرف آن، یا بازیابی اثرات آن، زمان زیاد مصرف می شود.

(6) به خاطر مصرف ماده، فعالیتهای مهم اجتماعی، حرفه ای، یا تفریحی رها شوند یا کاهش می یابند.

(7)علیرغم آگاهی از ابلا به مشکل جسمانی یا روانی مکرّر که احتمالاً توسط آن ماده ایجاد یا وخیم تر شده است، مصرف آن ادامه می یابد.

سوءمصرف مواد

الف-الگوی ناسازگارانه مصرف مواد که به اختلال یا پریشانی ای منجر می شود که اهمیت بالینی دارد، به صورتی که توسط یک مورد زیر (یا بیشتر) ظرف یک دوره دوازده ماهه رخ می دهد:

(1)مصرف مکرر ماده به ناتوانی در انجام دادن تعهدات مهم در کار، تحصیل، یا خانه منجر می شود (مثل، غیبت های مکرر یا عملکرد شغلی ضعیف در ارتباط با مصرف ماده؛ غیبت ها یا اخراجها از مدرسه در رابطه با مصرف ماده؛ بی توجهی به فرزندان یا کارهای خانه)

(2)مصرف مکرر ماده در موقعیتهایی که خطر جانی دارند (مثل، راندن اتومبیل یا گرداندن یک دستگاه در زمانی که مصرف ماده فرد را تضعیف کرده است)

(3)مشکلات قانونی مکرر در ارتباط با ماده (مثل، دستگیریهای مکرر به خاطر رفتار اختلال گرانه مربوط به ماده)

(4)مصرف مستمر ماده به رغم داشتن مشکلات اجتماعی یا میان فردی مکرر که آثار دارو و آن را ایجاد یا وخیم تر می کنند (مثل، مشاجره با همسر درباره پیامدهای مصرف ماده، یا کتک کاری)

ب- نشانه ها هیچ گاه ملاکهای مربوط به وابستگی مواد را برای این طبقه از مواد برآورده نمی کنند.

 

WHO- سازمان بهداشت جهانی- این سازمان مشکل تعریف سوء مصرف دارو را از نقطه نظر خط مشی بهداشتی مورد بررسی قرار داده است- این الگو همچنین فراوانی زیاد رفتارهای ناسازگارانه، فقدان کنترل بی توجهی لذات و تمایلات دیگر به نفع مصرف ماده را مورد تأکید قرار می دهد.

به طوری که از ملاکهای WHO , DSM-IV بر می آید، مفاهیم جدید وابستگی دارویی به تاکید بر رفتار فرد و پیامدهای نامطلوب چنین رفتاری گرایش دارند، آنها سعی ندارند وابستگی را توضیح دهند. این تعریفها در چلرچوب روان پزشکی و بهداشت عمومی قرار می گیرند و پذیرش عمومی جامعه فعلی را درباره وابستگی دارویی به عنوان یک مشکل پزشکی با بیماری منعکس می کنند.

 

وابستگی مواد:

افراد زیادی به سم زدایی تن در می دهند و مصرف داروها را برای مدت طولانی متوقف می کنند ولی بعد از مدتی مصرف آن را از سر می گیرند. تقریباً 80 درصد افراد بعد از درمان برگشت می کنند.

آمار اساسی داروها:

داروهای مورد بحث داروهای روان گردان است که بروی مغز، خُلق و رفتار تأثیر می گذارند.(راه تأثیرگذاری آن) کلید داروها تحت تأثیر چهار عامل قرار دارند:

1.مسیر کاربرد: برای اینکه دارو اثرگذار باشد باید به مغز برسد و همه داروها از طریق دستگاه گردش خون به مغز منتقل می شود به مثال سیگار به وسیله دم وارد شش ها شده و سپس به خون می رود و مغز وارد می شود که برای ترک از آدامس نیکوتین دار استفاده شود چون راه گوارش به مغز می رسد و سرعت آن کم است و تأثیر کمتری دارد.

2.توانایی دارو در وارد شدن به مغز: همه داروها قبل از رسیدن به مغز باید معده یا مویرگهای موجود در ششها برگذرند و هر چه قابل حل بودن در چربی عامل مهم است و هر چه دارو حل شدش در چربی بهتر باشد سریعتر جذب بدن می شود. به همین دلیل به هروئین و معتادان علاقه بیشتری دارد.(جذب بهتر در چربی)

3.نحوه ی واکنش دارو با گیرنده های مغز: باید در خون به راحتی عبور کند و به مغز برسد.

4.دارو با چه سرعتی بی اثر می شود: یک راه اصلی برای اینکه دارو اثر روان گردان داشته باشد این است که گیرنده های موجود در مغز واکنش متقابل کند و تأثیر دارو به مغز بیشتر شود.

 

الگوهای نظری وابستگی دارویی:

1-الگوهای شخصیت و روان شناختی: سالها اعتقاد به این بود که شخصیت به اصطلاح اعتیادآور وجود دارد. اختلال شخصیت ضداجتماعی از بین مردان مبتلا به اختلال سوءمصرف مواد، شایعترین اختلال روان پزشکی هم آیند است.

2-آسیب پذیری زیستی: افراد ممکن است به خاطر عوامل زیستی که می توانند ارثی باشند، در خطر ایجاد وابستگی به مواد قرار داشته باشند.

3-نظریه فرایند متضاد: دیدگاه فرایند متضاد به این نظریه استوار است که دستگاه ها به وسیله مقابل کردن با آثار اولیه محرکهای به آنها  واکنش می کنند و با آنها سازگار می شوند.

4-الگوهای تقویت مثبت: آثار لذتبخش و وجدآور داروها تأکید می کنند و اعلام می دارند که این آثار بسیار تقویت کننده علت اصلی مصرف داروست.این الگو در مکتب رفتارگرایی و روان شناسی کنشگر به وجود آمده اند.

5-الگوهای شرطی سازی و یادگیری: حالت های لذت بخش که داروها تولید می کنند و آرامشی که آنها در حالتهای آزارنده ترک دارو به بار می آورند. عوامل مهم زیربنای رفتار داروخواهی هستند. بزرگترین مشکل نگه داشتن فرد در حالت پرهیز است.

 

بررسی مواد اعتیادآور:

1-الکل                        2-داروهای محرک                 3-افیونها          4-داروهای توهم زا

5-ماری جوانا               6-نیکوتین و سیگار                  7-داروهای مسکن

الکل:

معمولاً الکل را به عنوان دارو طبقه بندی نمی کند. الکل یک داروی روان گردان است. الکل به مغز و رفتار اثر می گذارد. توان قابل ملاحجظه ای برای اعتیاد و پیامدهای ناخوشایند دارد. در ایالت متحده بعد از سیگار کشیدن جدی ترین مشکل دارویی است. ولی در جامعه ما مصرف کنترل شده آن را می پذیرد و حتی آن را نادیده می گیرد.

آثار الکل: برای تأثیرگذاری الکل باید مقدار آن در خون 20 تا 50 میلی گرم اتانول در 100 میلی لیتر خون باشد. به صورت نوشیدنی است و از طریق معده و روده کوچک جذب می شود.

الکل به مقدار کمی از تنفس، ادرار، عرق بدن و مدفوع دفع می شود و 90 درصد آن را کبد می سوزاند و مصرف مزمن آن به کبد آسیب جدی می گذارد.

آثار رفتاری: ایجاد احساس آرمیدگی و شنگولی ملایم- یک محرک ایجاد پرحرفی- ایجاد بازداری زدایی می شود. بعضی خر کاری را که در زمان عادی انجام نمی دهند. یا حرفی را نمی زند و در زمان مصرف آن عمل را انجام می دهد.

آثار دستگاه عصبی مرکزی: الکل باعث آسیب زدن به حالت فیزیکی چربی های غشا می شود.

تحمل و وابستگی جسمانی الکل: مصرف مداوم الکل باعث می شود که سوزاندن کبد به اندازه مقداری الکل آمادگی داشته باشد و تحمل نسبت به آثار متعدد الکل ایجاد می شود.

 

تعریف الکلیسم:

شخصی که به مدت طولانی و به مقدار زیاد مشروب می خورد و در نتیجه گرفتار مشکلات متعدد زندگی است. بررسی متعددی در مورد الکلیسم انجام شده است. شواهد نیرومندی حاکی از آن است که الکلیسم اختلالی است که تحت تأدثیر عوامل ژنتیکی قرار دارد. (شاکیت،1387)

نظریه های روان شناختی الکلیسم بر ارتباط بین متغیرهای روان شناختی یا محیطی و ایجاد الکلیسم تاکید دارند. یک مشکل عمده در ارزیابی تفاوتهای روان شناختی موجود بین افراد الکلی و افراد گواه این است که بسیاری از تفاوتهای مشاهده شده می تواند ناشی از آثار سالها مصرف الکل باشد و نه علت  الکلیسم به همین خاطر، پژوهشگران کوشیده اند این موضوع را بررسی کنند که چه عواملی قبل از شروع مشروبخوری سنگین واقع شده و فرد را مستعد الکلیسم مسازند.

درمان:

هدف درمان در هر اعتیادی دارویی، پیشگیری از برگشت است. اکثر افراد الکلی سعی کرده اند مصرف الکل را ترک کنند و مدتی ترک کردند امّا باز برگشته است.

روش های برای ترک الکل است مثلاً سم زدایی و بعداز آن روان درمانی و مشاوره یا رفتار درمانی می باشند. الگوی درمان شناختی- رفتاری بر سه راهبرد اصلی تاکید می کند:1.مهار آموزی، 2.بازسازی شناختی و 3.مداخله در سبک زندگی

مهارت آموزی: موقعیت ها را شناخته و انتخاب راه حل صحیح

بازسازی شناختی: تغییر دادن ادراک فرد نسبت به تخطی از پرهسز

مداخله بر سبک زندگی: ایجاد فعالیت های که منابع استرس موجود را در زندگی روزانه را متوازن می کنند.

 

 

دارو درمانی:

مصرف دارویی که مخالف الکل است و مصرف دارو باعث می شود کسی که الکل مصرف می کند حالت ناخوشایندی برایش پیش آید و ترس از الکل به وجود می آید. تمام روش ها ترک الکل پس از شش ماه قابل برگشت است. با این حال  عامل باعث برگشت همیشگی می شود بعد از ترک:

1.      مواجه شدن با تجربه بسیار ناگوار در باده گساری

2.      یافتن یک وابستگی جایگزین (ورزش)

3.      دستیابی به حمایت های اجتماعی جدید

4.      پیوستن به گروه های الهام بخش (مذهبی)

 

گرفتاریهای پزشکی و اجتماعی الکل:

الکل و مستی: باعث تصادفات زیادی در ایالات متحده می شود و سالانه افزون بر  میلیارد دلار خسارت وارد می کند.

بیماری های عصبی، قلبی، کبدی، گوارشی ایجاد می کند. بر چنین کودک تأثیر زیادی گذاشته و خیلی به نسل بعد نیز تأثیرگذار است.

 

                                                    

داروهای محرک:

گرچه توکانین و آمفتامین نمونه نخستین داروهای محرک غیرمجاز هستند. داروهای مجاز مانند قهوه، چای، نوشابه های غیرالکلی، شکلات و بسیاری دیگر وجود دارد.

کوکائین و آمفتامین رایجترین داروهای محرک مصرفی هستند.

کوکائین از برگهای گیاه کوکا ساخته می شود و به صورت وحشی در آمریکا جنوبی رشد می کند. آمفتامین نوعی داروی ترکیبی است که در نیمه اول قرن حاضر برای درمان آسم ساخته شد. از عصاره گیاهی بود که در درمانهای چین باستان به کار می رفت.

 

آثار داروهای محرک:

کوکائین از راه تزریق- کشیدن به داخل بینی و کشیدن به صورت خالص است. باعث افزایش ضربان قلب می شود که باعث مرگ است.

این دارو تقویت کننده بسیار قوی است که افرادی معتاد به آن رفتارهای انجام می دهند که به سلامت خود و جامعه آسیب بسیار می زنند.

در دهه 1980 اعتیاد به کوکائین به اوج خود رسید و مشکلات فراوانی را به جامعه غربی به وجود آورد.

 

 

درمان:

برای درمان موفقیت آمیز ترک کوکائین- ابتدا باید چرخه وابستگی قطع شود- در طول ترکیب از داروهای ضد افسردگی برای کاهش افسردگی استفاده شود. رویکردهای درمانی رفتاری می توانند انگیزش بیماری را برای ماندن در حالت پرهیز، تقویت کند. خاموشی اشتیاق شرطی و پاسخهای جسمانی که توسعه یادآوری های دارو فراخوانده می شوند می توانند در مورد اجتناب از برگشت به مصرف دارو بسیار مفید واقع شوند.

مصرف دارو باعث روان پریشی- آشفتگی در خواب و خوراک- کاهش وزن- اثرهای منفی به قلب داشته و موجب خون ریزی مغز می شود- تاثیر بسیار ناگوار به جنین

 

افیون ها(مواد مخدر):

 این داروها از گیاه خشخاش به دست می آید و از جمله آن می توان تریاک، مورفین، کدئین را نام برد.(مواد مخدر- یونانی)

افیون ها (مواد مخدر- خشخاش) از 5000 سال قبل در میان مردم رواج دارد و بدلیل کاهش درد و رنج شناخته شده است و کاربرد بسیاری در بین مردم دارد. در کشورهای مصری- یونانی- رومی- عربی و چینی (در فرهنگهای اولیه) آنها اشاره به وجود تریاک شده است.

تریاک در قرن نوزدهم در تمام جهان به طور عمدی گسترش یافت و باعث شد خاصیت اعتیادآور آن نشان داده شود.

آثار افیون:

با مصرف افیونها، احساسهای اضطراب، خصومت و پرخاشگری کاهش می یابند. در واقع بر احساسهای لذت بخش که این داروها ایجاد می کنند. توانایی آنها در حساسیت زدایی رنج روانی می تواند. انگیزش علمی برای مصرف آنها باشد. کاستن ادراک درد- در اولین مصرف موجب تهوع و استفراغ می شوند.

موجب مردمک سوزی (تنگی مردمک) می شود. مسیر گوارشی را کند می کند. کاهش فشارخون و ایجاد ارگانیسم جنسی می کند. جدی ترین اثر فیزیولوژیکی تنگی تنفسی است.

مصرف افیونها می تواند با اثرگذاری بر دستگاه «کنار آمدن» خود مغز، به کاستن از حالتهای روانی استرس زا کمک می کند. مصرف مداوم افیون موجب افزایش مقدار مصرفی می شود.

درمان:

درمان اصلی با دارو می باشد.

ایدز و مصرف دارو از طریق تزریق وریدی

گرچه مصرف دارو از طریق تزریق وریدی با خطرات پزشکی متعددی همراه است، مهلک ترین آنها نشانگاننقص ایمنی اکتسابی (ایدز) است. ویروسی که موجب ایدز می شود و ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) نام دارد، تنها از راه تماس جنسی نزدیک یا خون منتقل می شود. بنابراین، مصرف کنندگان داروی داخل وریدی (IV) از سوزنهای اشتراکی استفاده می کنند به مقدار زیادر در معرض خطر ابتلا به ویروس قرار دارند. در پایان سال 1993، کل تعداد رو به افزایش موارد ایدز در ایالات متحده نزدیک به 183000 نفر بود. بیست و چهار درصد، یا تقریباً 81000 مورد، مصرف کنندگان داروی داخل وریدی، و نزدیک به12000 مورد شرکای جنسی مصرف کنندگان داروی داخل وریدی بودند. از سال 1982 تا 1992، کل تعداد مرگ و میر ناشی از ایدز، 35000 نفر بود. بنابراین، می توان  برآورد کرد که در ده سال گذشته تقریباً 10500 مورد مرگ و میر ناشی از ایدز در ارتباط با مصرف دارو بوده است. زنانی که شریک جنسی مصرف کنندگان داروی داخل وریدی هستند له ویژه آسیب پذیرند زیرا ویروس ایدز از مردان راحت تر به زنان منتقل می شود؛ به علاوه کودکانی که از زنان مبتلا به HIV مثبت زاده می شوند نیز در معرض خطر قرار دارند. چون هنوز علیه HIV واکسن و برای ایدز درمانهایی وجود ندارد، تنها راه مؤثر برای ایمنی در برابر عفونت در این گروهها که بسیار در معرض خطر قرار دارند، تغییرات رفتاری است. در مورد اجتناب از رابطه جنسی بی بند و بار و استفاده مشترک از سوزنهای آلوده نیاز جدی به آموزش احساس می شود. متأسفانه دسترسی به افرادی که کاملاً درگیر مصرف داروی داخل وریدی هستند بسیار دشوار است؛ نیاز وسواسی آنها به داروها اغلب هر گونه نگرانی درباره سلامتی و خطرات تهدید کننده زندگی را تحت الشعاع قرار می دهد.

 

مشکلات مصرف افیون:

استفاده از سوزن مشترک باعث انتقال بیماری های واگیردار مانند ایدز می شود. آسیب های جدی به جنین و نوزادان وارد می کند. مرگ ناشی از استفاده از افیون.

 

داروهای توهم زا(داروهای خیال زا):

داروهایی که باعث عالم خیال می شوند. روان گردان، و روان پریشی زا، اغلب این داروهای توهم زا از گیاهان دارویی بدست می آیند و آثار قابل توجه ای بر ذهن می گذارد و در مراسم مذهبی و پزشکی قوی که آن را کشف کرده است استفاده می شود. از نوعی قارچ سحرآمیز بدست می آید و قدمتش به 500 سال قبل از میلاد مسیح می گذرد.

 

آثار روان شناختی:

بر افکار مصرف کنندگان تأثیر متفاوت می گذارد و به اندازه مصرف و تجربه قبلی آن متفاوت است و حالت حس را به وجود آورد. این داروها اعتیادآور نیست و وابستگی جسمی به وجود نمی آورد بلکه آثار روانی و حسی غیرعادی این مواد است که به آن علاقه مند شد.

 

گرفتاریهای پزشکی و اجتماعی:

به دلیل مصرف کم آن مشکلات پزشکی یا بهداشتیعمومی زیادی ایجاد نمی کند.

ایجاد روان پریشی می کند. ایجاد ترس و موجب خودکشی می شود. ایجاد توهم که می تواند پرواز کند و فرد از پنجره به بیرون می پرد.

 

ماری جوآنا:

از برگ گیاه شاهدانه است. از قدیمی ترین مواد اعتیادآور جهان به شمار می آید که در چین به عنوان سکرآور در 6000 سال پیش استفاده می شد. در قرن 19 در اروپا به عنوان الیاف طناب کاربرد داشت و برای رفع تشنج و آسم کاربرد داشت.

در اوایل قرن بیستم در آمریکا و مکزیک به مصرف زیادی رسیده که باعث جرم و جنایت شد و موجب به ممنوعیت شد.

اثرات:

موجب شنگولی و احساسهای خوشی را به وجود می آورد.

ضربان قلب- آثار ذهنی- مخربی را به وجود می آورد. اثر مخرب بر شش- ایجاد آسم

 

نیکوتین و سیگار کشیدن:

اولین بار در آمریکای شمالی گیاه توتون پرورش یافت و به عنوان سیگار در کل جهان توسعه یافت.

آثار نیکوتین:

دود سیگار به ششها آسیب جدی می زند. دستگاه عصبی را تحریک می کند. ترک آن اتفاق می افتد ولی بعد از سه ماه 70 درصد به کشیدن سیگار برگشتند.

 

داروهای مسکن:

عوارضی شبیه به مصرف الکل دارد.

وابستگی به داروهای مسکن در سال های اخیر کاهش پیدا کرده است.

 

آموزش و پیشگیری دارو:

اکنون مشخص شده است که یکی از مؤثرترین عوامل بازدارنده ی مصرف دارو آموزش و نشر آگاهی درباره ی داروها، الکل و سیگار و آثار آنها است. این به ویژه برای کودکان و نوجوانان اهمیت دارد. برنامه های آموزشی گسترده در مدارس، یا باشگاه های جوانان، یا در سازمان های مذهبی، به علاوه ی رسانه های گروهی و برنامه های والدین برای تامین این اطلاعات اهمیت دارند، برای مثال، بسیاری از مدارس دولتی، حتی در سطح ابتدایی، برای دارو برنامه های آموزشی دارند، و بسیاری از آنها روی اموال مدرسه، برچسب «منطقه فارغ از دارو» نصب کرده اند. این گونه ابتکارها، آگاهی از مشکل دارو را در بسیار پایین افزایش می دهند.  با این که، هشدار درباره ی مخاطرات دارو ضروری است، ولی برای پیشگیری از آن کافی نیست (کلبر، 1994) اموختن مهارت های تصمیم گیری و شیوه هایی برای مقابله با فشار همسالان برای مصرف سیگار نیز بسیار اهمیت دارد (الیکسون، 1994). موفقیت های فعالیت های ضد سیگار و ضد رانندگی به هنگام مستی باعث خوشبینی است. میزان مصرف سیگار طی بیست سال گذشته از 40 به 27 درصد جمعیت بزرگسالان کاهش یافته است. ظرف 50 سال گذشته، تصادفات فاجعه آمیز ناشی از مستی رانندگی تقریباً به یک سوم کاشه یافته است. (آیرس، 1994)در دهه ی 1980، فعالیت تبلیغاتی دولت با عنوان «با هوش باش شروع نکن فقط بگو نه» به کاهش قابل ملاحظه ی مصرف سیگار و داروهای غیر مجاز کمک کرده است. بنابراین، گرچه پیشرفت کند است، ولی فعالیت های تهاجمی و آموزشی گسترده می توانند در کاهش مصرف دارو موثر باشند.

برچســب هــا : مواد روان گردان, مواد, قرص های روان گردان, قرص ایکس, مصرف مواد روان گردان, ضرر های مواد روان گردان, اختلالات مواد,

دیدگاه های این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
درخــواست تکست آهنــگ
کد امنیتی