A Different View on design

gilfun.ir/

تحقیق کامل درباره مارها

پست شماره 7134
10:52 , دوشنبه 05 تير 1396

تحقیق کامل درباره مارها

تحقیق کامل درباره مارها

 

مارها موجوداتی مرموز هستند و با وجود آنکه اغلب مردم از آنها وحشت دارند از پر طرفدارترین جاندارانی می باشند که می خواهیم راجع به آنها اطلاعات کسب کنیم.
تا کنون حدود 3000 گونه از این موجودات شناسایی شده اند که در این میان فقط حدود 400 گونه آنها سمی میباشند و از میان آنها فقط 50 گونه خطرناک بوده و میتوانند برای انسان مشکل ساز باشند. در ضمن باید بدانیم که مارهایی که سمی هم نیستند ممکن است شما را گاز بگیرند که در اینصورت جای هیچ نگرانی نیست.
برای بدست آوردن ایده از میزان خطر مارها می توان به آمار مراجعه کرد، بعنوان مثال در ایالات متحده سالانه بیش از 40 هزار مورد مرگ در اثر تصادفات رانندگی وجود دارد در حالی که بر اثر مار گزیدگی بطور متوسط فقط تعداد 15 مرگ گزارش می شود.
کجا را برای زندگی انتخاب میکنند

 

این موجودات بجز در قطب جنوب تقریبا" در سایر قسمت های دنیا وجود دارند. اغلب مارها روی زمین یا زیر آن زندگی می کنند اما برخی از انواع آنها هم وجود دارند که درختان یا آب را محل زندگی خود انتخاب می کنند. کنار رودخانه ها باتلاقها نیز از جمله مکانهای مورد علاقه برای زندگی این خزندگان می باشد. گونه های جالبی از مارها در آسیای جنوب شرقی مشاهده شده است که توانایی پریدن نیز دارند و بسادگی از شاخه درختی به شاخه دیگر می پرند.
نحوه شکار
بزرگترین دلیل ترس مردم از مارها عدم شناخت دقیق می باشد. در این شکل مادر و فرزندی را ملاحظه می کنید که یک پیتون در دست دارند. خطر مارها را می توان به دو دسته تقسیم کرد، اول آنهایی که با سم خود می توانند باعث مشکلاتی در سیستم عصبی یا گردش خون طعمه شوند و دسته دوم آنهایی که با قدرت ماهیچه های خود می توانند طعمه را تحت فشار قرار دهند یا خفه کنند. این نوع از مارها با آرامش خیال آنقدر منتظر می مانند تا طعمه به آنها نزدیک شود و سپس در زمان مقتضی خود را به دور آن پیچیده آنقدر فشار می دهند تا جانور - یا انسان ! - از نفس کشیدن باز ایستد. در حالی که مارهای سمی پس از تزریق یا پاشیدن سم به طعمه منتظر می مانند تا طعمه از پای در آید.
پس از ازپای در آوردن طعمه چه با سم و چه از طریق فشار دادن، از آنجایی که مارها دندان برای جویدن یا خرد کردن ندارند مجبور هستند که طعمه خود را درسته ببلعند و سپس توسط ترشحات معده آنرا هضم کنند.
غذای مورد علاقه مارها
با توجه به اندازه و ابعاد، یک مار عادی ممکن است انواع کرم، حشرات، انواع موش، انواغ تخم مرغ سایر حیوانات، قورباغه و ... را بعنوان غذا برای خود انتخاب کند.اما مارهایی که جثه بزرگتری دارند ممکن حیواناتی در ابعاد خود را نیز ببلعند بعنوان مثال یک پیتون (Python) با وزن 70 کیلوگرم بسادگی می تواند یک حیوان 70 کیلوگرمی را بلعیده و هضم کند.
تولید مثل مارها
اغلب مارها بوسیله تخمگذاری تولید مثل میکنند. تخم مارها بسیار سفت می باشد و حالت چرم مانند دارد بگونه ای که در برخی موارد نوزادان بدون کمک مادر نمی توانند از تخم بیرون بیایند. دلیل نرم بودن پوسته تخم آن است که مارهای ماده برای حفاظت از تخم ها اغلب آنها را در بدن خود تا هنگام تولد نوزادان نگاه می دارند. جالب است بدانید که اغلب بچه مارها در قسمت جلوی سر خود به هنگام بیرون آمدن از تخم دندان خاصی دارند که به Egg Tooth معروف است و توسط آن قاعدتا" باید بتوانند پوسته تخم را پاره کنند.

مارهای زهرآگین

حدود ۷۰۰ گونه از ۳۲۰۰ گونه مارهای دنیا زهری هستند و شامل چندین مار هستند که می‌توانند انسان را بکشد. یک مار زهری زهر خود را از راه نیشهایش که یا توخالیند و یا شیار دارند تزریق می‌کند. وقتی که زهر تزریق شد مار به انتظار می‌نشیند تا قربانیش قبل از بلعیده شدن بمیرد.

از حدود ۷۲۵ گونه از مارهای سمی در سراسر جهان، تنها ۲۵۰ تا از آنها قادر به کشتن انسان با یک نیش است. به طور متوسط استرالیا تنها یک نیش مار کشنده در هر سال دارد. در هند، در هر سال ۲۵۰ هزار مارگزیدگی ثبت می‌شود که از آنها ۵۰ هزار تا منجر به مرگ می‌شود.

دندان‌های نیش مارهای زهری، در فک بالای دهان آنها قرار گرفته و با غده‌های سمّی که در سر مار قرار دارند در ارتباط هستند.
با کشیدن دندان مار، نمی‌شود برای همیشه با خیال آسوده از نیش مار زهری در امان بود چرا که دندان‌های نیش در دهان مارهای زهری مجدّداً رویش می‌کنند. مار زهری به کمک این نیش‌ها زهر را به بدن شکار خود تزریق می‌کند و این گونه می‌کوشد تا جانش را بگیرد یا حداقل او را ناتوان و بی‌هوش سازد تا با خیال راحت به خوردن گوشتش بپردازد. تمام مارهای زهری علاوه بر نیش، دندان نیز دارند. در نتیجه، تمام مارهای زهری علاوه بر نیش زدن گاز هم می‌گیرند.

 مار زنگی

از نوع مار زنگی نزدیک به ۱۲ نوع مختلف در جهان وجود دارد. مارهای زنگی را از زنگوله‌ای که در ته دم خودشان دارند به راحتی می‌توان تشخیص داد. هر چند دم این مار طوری ساخته شده‌است که در هنگام حرکت و جنبیدن صدای زنگ درآید ولی با این وجود صدای اصلی زنگوله دم مار بر اثر لرزش دم توسّط خود مار، تنها زمانی انجام می‌پذیرد که مار از چیزی احساس خطر بکند.

افعی

افعی نیز که بیشتر در جنوب غربی آسیایافت می‌شود، همانند مار زنگی است. هر دوی آنها علاوه بر آنکه مانند مارهای دیگر از جلو حرکت می‌کنند، قادر به حرکت از سمت پهلو نیز هستند. افعی‌ها تنها مارهای زهری در اروپاهستند.

تغذیه

رژیم غذایی مارها با توجه به اندازه، گونه و اقلیم وجغرافیا تغییرمیکندو طیف گوناگونی از پستانداران، حشرات و ماهی‌ها را شامل می‌شود، مارها اکثرشان برای شکار استفاده می‌کنند گونه‌های بدون زهر از آرواره برای شکار و دفاع استفاده می‌کنند و انواع دیگری از مارها هم با پیچیدن عضله هایشان به دور طعمه آن را می‌کشند و می‌خورند

مار در باورهای فرهنگی

مار پرنده در آیین کاکولکان، آیین مایاها، نشانه این آیین به شمار می‌رفت.

·         مار در افسانه‌های کهن ایرانیان، روی شانه‌های ضحاک، پادشاه ستمگر، به صورت جزئی از بدن او، و دربرابر گناهانش، پس از خدمت شیطان در لباس یک آشپز به وی، ظاهر می‌شود.

·         ردپای مار به عنوان موجودی جالب توجه را می‌توان در اساطیر کهن از جمله یونان باستانیافت. نشان مار در اساطیر یونانی-رومی به ۱۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد که در آن "آسکِلِپیوس" (فرزند آپولون) خدای پزشکی و درمان، بیماران را شفا می‌بخشیده و مردگان را زنده می‌کرده است. او همواره عصایی را با خود به همراه داشت که ماری به دور آن پیچیده بود، چرا که مار در اساطیر یونانی-رومی نماد هوشو سلامتبود.

·         دنیای پزشکی نوین همچنان وامدار اسطوره‌های کهن است چرا که مار در دنیای امروز هم نماد پزشکی و سلامت است. ردپای این موجود افسونگر را در مصر باستاننیز می‌توان یافت؛ مار کبرینماد سلطنت و قدرت مصر باستان بوده و"بوتو" الهه نگهبان مصر و فرعون در قامت مار کبری خدایی می‌کرده است.

·         علاوه بر داستان‌های اساطیری، در انجیلبیش از هشتاد بار از مار نام برده شده و شیطان در قالب مار آدم و حوارا فریب داده است؛ همچنین در قرآننیز چندین بار از انواع گوناگون آن نام برده شده است و با وجود آنکه اشاره مستقیمی به فرو رفتن شیطاندر کالبد مار وجود ندارد، این قصه در روایاتی آمده است.

زهر مار

زهر مار از دوران قدیم مصارف زیادی داشته است که شاید مهمترین استفاده آن مسموم کردن دشمنان بوده است. اما همه مارها سمی نیستند و زهر همه مارهای سمی نیز کشنده نیست. زهر در اصل بزاقتغییر یافته مار است که برای شکار، هضم طعمه و دفاع ترشح می‌شود. غددی که تولید و ترشح سم را به عهده دارند در دو طرف سر و در غلافی ماهیچه‌ای قرار دارند.

ترکیب زهرمار در گونه‌های مختلف و همینطور در هر گونه بر اساس سن، فصل و زمان آخرین ترشح متفاوت است. ترکیبات اصلی آن پروتئین و پلی‌پپتیدهاییکه خاصیت آنزیمی و سمی دارند.

زهرمار از طرق مختلف اثر می‌کند. در برخی از گونه‌ها، زهر ترشح شده بر روی سیستم عصبی اثر می‌گذارد، بدین صورت که اعصاب یا پیام‌رسان‌های عصبیرا درگیر کرده و از کار می‌اندازد. در گونه های دیگر زهرمار بر روی سیستم قلبی و عروقی اثر گذاشته و باعث می‌شود ضربان قلب دچار اختلال شود که می‌تواند به مرگ منجر شود.

در گونه های دیگر، زهر به سیستم گردش خون حمله کرده و با همولیز (تخریب) گلبول های قرمز باعث ایجاد لخته و نهایتا مرگ می‌شوند. در برخی گونه‌ها سم به سایر اندام ها از جمله کلیه و عضلات آسیب زده و گاهی باعث مرگ می‌شود.

استفاده دارویی

زهرمار بخاطر اثرات دارویی و فیزیولوژیک می‌تواند بر مولکول‌های زیستی، سلول‌ها، بافت‌ها و اندام‌های مختلف اثر بگذارد بنابراین قابلیت آن را دارد که در صنعت داروسازی بکار گرفته شود. "کاپتوپریل" دارویی که در درمان فشارخون و بیماری‌های قلبی استفاده می‌شود شاید یکی از معروفترین مثال‌های بهره گیری از زهر مار در صنعت داروسازی باشد.

بررسی اثرات پپتیدهای موجود در زهرمار تیره گرزه‌ماران (وایپریدا) باعث شناخت آنزیم‌های موثر بر کارکرد قلب و فشار خون شد که در نهایت تولید این دارو به انقلابی در درمان بیماری های قلبی و عروقی انجامید.

برخی از پپتیدهای موجود در زهرمار مانند تکستیلینینخاصیت ضد خونریزی دارند، از این ماده برای ساخت داروی جلوگیری از خونریزی در هنگام عمل قلب باز استفاده شده که مراحل آزمایشگاهی و بالینی خود را طی می‌کند.

از سوی دیگر، در جهان امروز که با مساله مقاومت آنتی‌بیوتیکها، ترکیباتی با خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی، می‌توانند به کشف آنتی بیوتیک‌های جدید منجر شود.

زهرمار به دلیل داشتن ترکیبات پیچیده زیستی و دارویی مانند پروتئین هاو پپتیدهای آنزیمی و غیرآنزیمی، مواد معدنی متفاوت و مواد غیر معدنی خاص خود، خاصیت هیدرولیزدارد. این خاصیت می تواند در درمان بیماری های مختلف از جمله درمان سرطان مورد استفاده قرار گیرد و راه های جدیدی را در درمان بگشاید.

فکر می کنیدوقتی مارهای زنگی دمشان را تکان می دهند صدای تکان خوردن حلقه های روی دمشان را می شنوند؟ مدت زمان زیادی است جانورشناسان به دنبال پاسخ این سوال هستند:مارها که گوشهای خارجی ندارند پس چطور صداها را می شنوند؟گروهی پژوهشگر در جدیدترین بررسی ها نشان دادند که امواج صوتی ارتعاشاتی را در جمجمه مار پدید می آورد و گوش داخلی او این ارتعشات را احساس می کند! بروس یانگ زیست عصب شناس  دانشگاه ماساچوست که در این تحقیق شرکت نداشته میگوید:براساس افسانه های قدیمی و کهن مارها ناشنوا هستند. اما بررسی رفتار شناختی مارها نشان میدهد که آنها میشنوند و حالا این پژوهش جدید یک گام جلوتر رفته و توضیح میدهد که مارها چگونه میشنوند.  

 امواج صوتی در انسان از طریق هوا جا به جا شده و به پرده گوش انسان برخورد میکند و موجب حرکت استخوانچه های کوچک و لرزش سلولهای مویی بسیار کوچک گوش داخلی میشود.این لرزه ها در ادامه به شکل ایمپالس های عصبی به سمت مغز حرکت میکند.ساختمان گوش داخلی مارها کامل است و فقط پرده گوش ندارد.اما درعوض گوش داخلی آنها مستقیما به استخوان فک پایینی آنها متصل است.استخوان فک پایینی مار هنگام حرکت در نزدیکی زمین قرار میگیرد. بررسی های پیشین این را هم نشان داده بود که ارتعاشاتی که از طریق زمین منتقل میشوند(مثل صدای پای شکارچی یا شکار)استخوان فک مار را می لرزاند و این لرزشها تقویت کننده سیگنالی هستند که از گوش داخلی به مغز فرستاده میشوند.اما آنچه تاکنون نامشخص مانده بود این بود که مار چگونه صداهایی را که از هوا منتقل میشود میشنود؟ 

 کریستین کریستنسن زیست شناس دانشگاه آراهوس دانمارک برای بررسی این موضوع روی گونه ویژه ای از مارها به نام پیتون توپی تمرکز کرد.کریس دراین باره میگوید:تحقیق روی این پیتون ها راحت نبود.نمیشود مار را هم مثل موش طوری آموزش داد که به صداها با رفتار های ویژه و مشخصی پاسخ دهد

در عوض او و همکارانش الکترودهایی را به سر مارها متصل کردند و از طریق این الکترودها فعالیت سلولهای عصبی را که گوش داخلی مارها را با مغزشان مرتبط میکند مانیتور کردند.ماره درون قفسی قرار گرفته و بلندگویی بالای قفس آنها قرار داده شد.سپس در فواصل زمانی مناسب صدایی از طریق بلندگو پخش شد.اما مارها هیچ واکنشی به صداها نشان ندادند گروه کریستین می خواستند ببینند که آیه اصلا اعصاب هیچ پالس الکتریکی را تقویت میکنند یا خیر؟ در کمال تعجب آنها دیدند که نه تنها پالس تولید میشود بلکه پالس های عصبی تولید شده بسیار قدرتمند بودند(پالس های تولید شده فرکانسی بین ۸۰ تا ۱۶۰ هرتز داشتند) آنها همچنین دریافتند مارها به ارتعاشاتی که که این صداها در زمین موجب میشدند واکنشی نشان نمیدهند چرا که آنقدر ضعیف هستند که نمیتوانند موجب فعالیت عصبی شوند

علاوه بر این هنگامیکه دانشمندان حسگری را به جمجمه مار متصل کردند متوجه شدند امواج صوتی موجب ایجاد ارتعاشات کافی در استخوان جمجمه میشوند(مستقیما از راه هوا)و مارها میتوانند آنرا حس کنند

 سوالی که در اینجا مطرح میشود این است که این پدیده(شنیدن صدا)در مارهای دیگر چگونه انجام میشود.یانگ دراین باره میگوید:بررسی های پیشین نشان داده است انواعی از مارها ارتعاشات را از طریق زمین بهتر حس میکنند.بنابر این میتوان گفت ممکن است توانایی آنها در دریافت امواج صوتی از طریق هوا کاهش یافته باشد.از آنجا که بسیاری از صداها آنقدر ضعیف هستند که بتوانند ارتعاشات منتشر شده از طریق زمین را که مارها میتوانند آنرا حس کنند موجب شوند.بنابراین داشتن همزمان دو توانایی گفته شده به آنها کمک میکند که بتوانند طیف وسیعی از نویزها و صداهارا تشخیص دهند

از آنجا که تعدادی از سمندرها و قورباغه ها نیز پرده گوش ندارند بنابراین میتوان گفت آنها نیز به همان شیوه ای میشنوند که مارها میشنوند

یانگ در ادامه با اشاره به راه های دیگری که به مارها در احساس ارتعاشات در هوا و زمین کمک میکنند می افزاید:می دانیم که مارها اندام های حسی ویژه ای در پوست و سرشان دارند که احتمالا تحت تاثیر ارتعاشات قرار می گیرند.علاوه بر این شواهدی وجود دارد که نشان میدهد مارها ارتعاشات را در طول بدنشان تشخیص میدهند. بنابراین میتوان گفت که با وجود تمام اطلاعات و شواهدی که درباره شیوه احساس صدا و ارتعاشات در مار ها وجود دارد بازهم نمیتوان گفت که به پایان کار رسیده ایم و کاملا درک کرده ایم که مارها چگونه صداها و ارتعاشات را احساس میکنند . هنوز هم چیزهای بسیاری وجود دارد که باید کشف شوند و ما هنوز به نیمه راه هم نرسیده ایم.

 

 

بخش دانلود

دانلود فایل ورد تحقیق

لینک دانلود: 
مارها

فرمت فایل :  doc / فایل ورد

 

توجه : تمام حقوق مطالب برای هایپرتمپ محفوظ می باشد.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات ارسال شده

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی