تحقیق در مورد اتيسم

عضویــت در خبـرنـامه ما
شمـا میتوانیـد بــا ثبــت ایمـیل خـود درکـادر زیر ، آخــرین مطالب سایــت را درایمیــل خـود دریــافت کنیـد

آخریــن اخبار تکست آهنگ
The last Text-Ahang News

خبر درگذشت حمیرا خواننده خوش صدای کشورمون

دانلود رایگان کتاب جام جهانی در جوادیه به صورت pdf

First Modern Olympic Games

عکسهای جدید رعنا آزادی ور در اسفند 94

دانلود آهنگ جدید وانتونز به نام فدا سرت

دانلود آهنگ Power Music به نام Party (1,2,3,4,5,6)

عکسهای جذاب بازیگران سریال شهرزاد با نوشته های زیبا

عکسهای جدید رامبد جوان و همسرش نگار جواهریان

جدیدترین عکسهای مریم قاسمی

دانلود کلیپ های کوتاه طنز درین درین قسمت 1 تا 17

اطلاعیـــه سایـــت :
  • قالب حرفه ای سایــت تکست آهنگ همینک بر روی سایت قرار گرفت
  • سایت تکست آهنگ به دو روش در خمدت کاربران عزیز میباشد هم به صورت دانلود آهنگ و هم به صورت متن آهنگ
  • منتظر امکانات و ایده های جدید باشید

تحقیق در مورد اتيسم

 

اتیسم یک بیماری ذهنی است . کسانی که از این بیماری رنجمی برند توانایی برقراری ارتباط با دنیای اطراف خود را ندارند وپزشکان هیچ دلیلی ودرمانی برای این بیمار ی کشف نکرده اند ولی این افراد دارای استعداد های سرشاریهستند مثلا : وقتی قطعه ای از یک موسیقی را در یک جایی می شنوند به راحتی می توانندهمان نت را روی پیانوپیاده کننده .حتی اگر اموزشی ندیده باشند .( این افراد تواناییخواندن نوشتن ویا حرف زدن را ندارند)

 

اتيسم اختلال رشد ذهني پيچيده اي است كه معمولا در 3 سال اول زندگي كودك , ممكن است بروز نمايد. به نظر مي رسد كه عامل اصلي اين بيماري . اختلالي در سيستم عصبي باشد كه باعث عدم عملكرد صحيح مغز مي شود. اين اختلال در بيماران اتيستيك باعث مي شود كه مغز نتواند در زمينه رفتارهاي اجتماعي و مهارت هاي ارتباطي به درستي عمل كند. كودكان و بزرگسالان اتيستيك در زمينه ارتباط كلامي و غيركلامي , رفتارهاي اجتماعي , فعاليت هاي سرگرم كننده و بازي داراي مشكل مي باشند.
اتيسم يكي از پنج بيماري است كه در مجموع به آنها , « اختلالات نافذ رشد » يا به مي گويند . در
P.D.D اختصار اتيسم P.D.D بيماريهاي بيشترين تعداد مبتلايان را دارا مي باشد و تقريبا بين 2 تا 6 كودك از ميان هر 1000 كودك به آن دچار مي شوند. اين بدان معناست كه در كشوري مانند ايران با جمعيت حدود 70 ميليون نفر , احتمالا حدود 280 هزار بيمار اتيستيك وجود دارد و فراموش نكنيد كه اين تعداد هر روز در حال افزايش مي باشد.
اتيسم در سرتاسر دنيا ديده مي شود و در پسران بيشتر از دخترها مشاهده شده است . به عبارت ديگر , نژاد , مكان زندگي , ميزان تحصيلات , وضعيت مالي , نوع اعتقادات , شيوه زندگي و... هيچكدام تاثيري در شانس بروز اتيسم ندارند.
با وجود اينكه آگاهي عمومي درباره اين اختلال , روبه افزايش است , اما بيشتر افراد حتي برخي از پزشكان هنوز درك درستي از نحوه تاثيرگذاري اين اختلال بر افراد ندارند و درباره چگونگي برخورد و درمان اين افراد , دانش كافي ندارند. در ميان اين بيماران مي توان افرادي را مشاهده كرد كه تماس چشمي , رفتار اجتماعي مناسب و برخي از فاكتورهايي كه در كودكان مبتلا به اتيسم وجود ندارد , داشته باشند ولي در عين حال در ساير فاكتورها با كودكان سالم فرق داشته باشند. به همين دليل تشخيص و تعيين روش درمان و نيز بررسي پيشرفت و مراحل درمان , نيازمند افراد متخصص با دانش كافي مي باشد.
اتيسم نشانه هاي فراواني دارد كه باتوجه به اين نشانه ها مي توان آن را به درجات خفيف تا شديد , درجه بندي كرد. اگرچه اتيسم را مي توان توسط برخي از رفتار تشخيص داد ولي افراد اتيستيك مي توانند تركيبي از اين رفتارها را داشته باشند و يا تنها برخي از اين اختلالات و علايم را از خود نشان دهند.
ممكن است والدين , اصطلاحات متفاوتي را در رابطه با بيماري اين كودكان بشنوند مانند : شبه اتيسم , متمايل به اتيسم , طيف اتيسم , اتيسم با عملكرد بالا و پايين , با توانايي زياد و كم , ولي بايد توجه داشت كه مهمتر از عنوان بيماري , پرداختن به درمان آن است . اين گونه كودكان با درمان مناسب و به موقع مي توانند مطالب را بياموزند , رفتارهاي درست را از خود نشان داده و در آينده مانند افراد عادي زندگي كنند. اما به دست آوردن اين اهداف , مستلزم درمان به موقع و درست و تحمل مشكلات و سختي هاي مربوط به اين درمان است .
هر شخص اتيستيك , مانند ساير افراد جامعه داراي شخصيت و خصوصيات خاص خود است . بعضي از اين كودكان ممكن است كه از نظر گفتاري , تاخير كمي داشته باشند و بتوانند با كمي كمك , ارتباط كلامي مناسبي با ديگران برقرار كنند ولي همين كودكان ممكن است از نظر ارتباطات اجتماعي , رفتار مناسبي از خود نشان ندهند. گاهي اين كودكان براي شروع صحبت و تبادل كلامي ممكن است مشكل داشته باشند. افراد اتيستيك معمولا در مكالمات , يك طرفه رفتار مي كنند يعني فقط در رابطه با چيزي كه خود علاقه دارند صحبت مي كنند و از صحبت هاي طرف دوم , چيزي نمي فهمند. در برخي از اين كودكان خشونت و خود آزاري نيز مشاهده مي شود. در افراد اتيستيك ممكن است رفتارهاي زير بروز كند :
اصرار بر يكنواختي و مقاومت در برابر تغييرات .
در بيان نيازهاي خود دچار مشكل هستند و به جاي استفاده از كلمات , از ادا و اشاره استفاده مي كنند.
تكرار كلمات , خنده نابجا , گريه بي مورد , نشان دادن استرس و نگراني بي علت علاقه به تنهايي
پرخاشگري
به سختي با ديگران ارتباط برقرار مي كنند.
دوست ندارند كسي را بغل كنند و يا كسي آنها را بغل كند.
تماس چشمي ندارند و يا بسيار كم است .
با روش هاي معمولي آموزشي نمي توانند چيزي بياموزند.
بازي هاي غيرعادي انجام مي دهند.
از نظر احساس درد حساسيت بالاتر و پايين تري نسبت به افراد عادي دارند.
اشيا در حال چرخش را دوست دارند و سعي مي كنند اشيا را به حالت چرخش درآورند.
دلبستگي غيرعادي به بعضي از اشيا پيدا مي كنند.
ظاهرا از چيزي نمي ترسند.
حركات بدني آنها , نرم و عادي نيست .
از نظر فعاليت هاي فيزيكي , فعاليت زيادتر و يا كمتري نسبت به كودكان سالم دارند.
اگرچه آزمايشات شنوايي آنها سالم است اما در برابر نام خود و دستورات كلامي خود را بي تفاوت نشان مي دهند.
براي بيشتر ما واضح است كه حواس پنجگانه به ما كمك مي كنند تا بدانيم كه چه چيزهايي را تجربه مي كنيم : براي مثال حواس لامسه , بويايي و چشايي در تجربه خوردن يك ميوه به ما كمك مي كنند اما براي كودكان اتيستيك , مشكلات حواس پنجگانه , معمول است . ممكن است اين كودكان از نظر يك يا چند حس در سطح غيرعادي قرار داشته باشند يعني يا حساسيت بيشتري داشته باشند و يا در آن حس بسيار كند باشند.
ممكن است رايحه اي كه همه آن را دوست دارند باعث آزار كودك آتيستيك شود و يا يك طعم معمولي كودك را ناراحت كرده و باعث دوري كودك از غذاهايي با چنين طعم و بويي شود. برخي از كودكان اتيستيك به بعضي از صداها نيز حساس هستند و ممكن است برخي از صداهايي كه يا روزانه به صورت عادي مي شنويم , باعث رنجش آنها شود. متخصصين معتقدند كه اين نابهنجاري ها در كودكان اتيستيك ناشي از اختلال در مجموعه حواس آنها مي باشد. يكي ديگر از مشخصات كودكان اتيستيك , عدم تمايل به ابراز علاقه و عاطفه به اطرافيان است . البته اين مورد نيز مانند ساير موارد مي تواند استناد نيز داشته باشد. ولي والدين نبايد به اين دليل از ابراز علاقه خود به كودك كوتاهي كنند و بايد عواطف خود را بر كودك به طور طبيعي بروز دهند تا كودك به تدريج از والدين خود , ابراز احساسات را بياموزد.
علل بروز اتيسم :
تاكنون هيچ علت مشخصي براي بيماري اتيسم كشف نشده است ولي مشخص است كه عملكرد غيرعادي مغز باعث ايجاد حالات اتيسم مي شود. اسكن هاي مغزي در بعضي موارد نشان داده است كه مغز كودكان اتيستيك از نظر اندازه و ساختار با مغز كودكان سالم متفاوت است . در حال حاضر تحقيقات فراواني در رابطه با احتمال دخالت عوامل ژنتيكي و عوارض دارويي در بروز اتيسم در حال انجام است . در بعضي از خانواده ها مشاهده شده است كه اتيسم مانند بيماري هاي ژنتيكي از نسلي به نسل ديگر منتقل مي شود كه اين مي تواند تئوري ژنتيكي بودن اتيسم را در بعضي موارد ثابت كند. ولي در بسياري از موارد نيز مشاهده شده است كه سابقه اتيسم در خانواده و يا اقوام وجود نداشته است . در برخي از كودكان نيز مشخص شده است كه در بدو تولد نشانه هايي از اتيسم را دارند ولي اين مورد هم عموميت ندارد.
محققين هنوز نتوانسته اند علت خاصي را به تنهايي براي ايجاد بيماري اتيسم كشف كنند و مي توان علل زيادي را در بروز آن موثر دانست . برخي از محققين نيز معتقدند كه تحت شرايط خاصي , تعدادي از ژن هاي ناپايدار باعث اختلال در عملكرد مغز و در نهايت بروز اتيسم مي شوند. گروهي ديگر از دانشمندان نيز بر احتمال بروز اتيسم در دوران بارداري تحقيق مي كنند. آنها معتقدند كه يك عامل ويروسي ناشناخته , اختلال متابوليسمي , و يا آلودگي به مواد شيميايي محيطي در دوران بارداري مي تواند عامل ايجاد اين بيماري باشد. احتمال بروز اتيسم در كودكاني كه بيماري هايي مانند سندروم ايكس حساس , بيماري سرخجه و فنيل كتون اوري درمان نشده داشته باشند بيشتر است . بعضي از مواد خطرناك مانند جيوه نيز كه در دوران بارداري وارد بدن مادر شوند مي توانند احتمال بروز اتيسم را افزايش دهند.
به هر حال علت بروز اتيسم هرچه كه باشد , بايد بدانيم كه اين كودكان يا با بيماري اتيسم به دنيا مي آيند و يا آمادگي ابتلا به آن را دارند. اين بيماري برخلاف آنچه كه تصور مي شد , به علت بدي تربيت و يا عدم توانايي والدين در بزرگ كردن كودك نمي باشد. اتيسم يك بيماري رواني نيست . كودكان اتيستيك قابل درمان هستند و نبايد از آنها قطع اميد شود و نيز بهتر است بدانيد كه هيچ عامل رواني شناخته نشده است كه باعث بروز اتيسم در كودكان شود.
تشخيص اتيسم :
براي تشخيص اين بيماري , هيچ تست پزشكي وجود ندارد. براي تشخيص اتيسم در يك كودك بايد رفتار , ارتباط و سطح رشد ذهني كودك به دقت بررسي شود. از آنجائيكه برخي از علايم اين بيماري با علايم برخي ديگر از بيماري ها , مشترك است , ممكن است آزمايش ها و تست هاي پزشكي متفاوتي براي كودك تجويز شود تا پزشكان از وجود يا عدم وجود مشكلات ديگر در كودك مطمئن شوند.
با يك معاينه كوتاه در يك جلسه ممكن نيست بتوان به طور قطع وجود اتيسم را در كودكي ثابت كرد. مشاهدات والدين و بررسي كامل مراحل رشد كودك براي تشخيص بيماري اتيسم در يك كودك ضروري است . در نگاه اول ممكن است كودك اتيستيك به نظر عقب مانده ذهني , داراي اختلال رفتاري , داراي مشكل شنوايي و يا داراي رفتارهاي عجيب به نظر برسد. البته ممكن است تمام اين علايم در يك كودك اتيستيك وجود داشته باشد كه اين امر باعث مشكل ترشدن تشخيص مي شود. به هر حال در ابتداي امر بايد معاينه دقيق و كاملي از كودك به عمل آيد. زيرا به اين ترتيب مي توان برنامه دقيق و مناسبي براي كمك به كودك اتيستيك و درمان او تهيه كرد.
تحقيقات نشان داده است كه تشخيص زودهنگام اتيسم در درمان و بهبود وضعيت كودكان مبتلا بسيار موثر است . هرچقدر زودتر بتوان اين بيماري را در يك كودك تشخيص داد , زودتر مي توان از برنامه هاي درماني براي كمك به اين كودكان بهره برد.
روش هاي تشخيص :
علايم و نشانه هاي اتيسم ممكن است در زمان نوزادي بروز كنند و ممكن است مشاهده نشوند ولي اين نشانه ها حتما بين 24 ماهگي تا 6 سالگي خود را نشان خواهند داد. پزشك متخصص بايد سئوالات مشخص و دقيقي در رابطه با چگونگي رشد جسمي و ذهني كودك تهيه كرده و جواب آنها را از طريق والدين و مشاهدات دقيق به دست آورد. در ادامه به پنج سوال اصلي براي معاينه از يك كودك اتيستيك , اشاره مي شود :
1 ـ آيا كودك شما تا پيش از 12 ماهگي نجوا و صداسازي داشته است
2 ـ آيا كودك تا پيش از 12 ماهگي از اشاره , ادا و يا گرفتن دست ديگران و همينطور تكان دادن دست براي ديگران استفاده كرده است
3 ـ آيا كودك تا قبل از 16 ماهگي از كلمات كوچك استفاده كرده است
4 ـ آيا كودك تا قبل از 24 ماهگي از تركيب دو كلمه استفاده كرده است
5 ـ آيا كودك هيچ كدام از مهارت هاي كلامي و اجتماعي خود را از دست داده است
در صورت پاسخ منفي به چهار سئوال اول و جواب مثبت به سئوال آخر , احتمال وجود اتيسم در كودك داده مي شود. البته براي تشخيص قطعي نياز به بررسي هاي بسيار دقيق تري هست كه بايد توسط افراد متخصص و آگاه انجام شود. براي بررسي دقيق و كامل , يك كودك مشكوك به اتيسم بايد توسط متخصص اطفال , روانشناس , مشاور آموزش كودك . متخصص اعصاب , متخصص گفتاردرماني و ساير متخصصين در زمينه اتيسم معاينه شود.
مشاوره با متخصصين :
اگر كودك از طرف شما و يا پزشك مخصوص خود , مشكوك به اتيسم باشد. بايد توسط شخصي كه در زمينه اتيسم تخصصي دارد , معاينه دقيق شود. ممكن است اين فرد يك روانشناس , روانپزشك و يا يك متخصص اطفال باشد. گاهي نيز براي يك تشخيص دقيق و درمان , نياز به يك تيم متخصص خواهد بود. اين تيم از افراد زير تشكيل مي شود :
متخصص اطفال : اين فرد مي تواند مشكلات سلامتي و رشد كودكان را درمان كند.
روانپزشك كودك : اين فرد مي تواند در تشخيص اوليه كمك كرده و در صورت نياز داروهايي را براي كمك به كودك تجويز كند.
روانشناس كودك : در شناخت عادات و حالات رواني كودك كمك كرده و ناتواني هاي او را در زمينه هاي رشد ذهني , رواني و اجتماعي را بررسي مي كند. همچنين يك روانشناس مي تواند در بهبود رفتاري كودك و افزايش مهارت هاي اجتماعي كودك , موثر باشد.
رفتار درمان : اين شخص مي تواند علاوه بر كمك به بهبود ناتواني هاي كودك در كارهاي روزانه مانند لباس پوشيدن , غذاخوردن و ساير كارهاي استقلالي . همچنين در بهبود وضعيت حواس پنجگانه , قدرت تشخيص و ساير توانايي هاي كودك او را ياري نمايد.
گفتار درمان : در بهبود وضعيت گفتار كودك و افزايش توانايي او در مهارت هاي كلامي بسيار موثر است .
مشاور خانواده : اين شخص مي تواند علاوه بر راهنمايي در امر روابط شما با كودك , شما را در بهره وري بهتر از منابع و مراكز موجود در جامعه براي كمك به درمان كودك , ياري نمايد.
عبور از مرحله تشخيص :
اغلب عبور از اين مرحله براي خانواده ها بسيار مشكل و دردآور است . اين احساس كاملا عادي و طبيعي مي باشد ولي فراموش نكنيد كه بعد از تشخيص اتيسم در يك كودك , زندگي همچنان جريان دارد و بايد زندگي كرد. زندگي مي تواند حتي براي يك كودك اتيستيك هم لذت بخش و جالب باشد و همينطور هم براي كساني كه با اين كودك زندگي كرده و به او عشق مي ورزند. اگرچه براي درمان اين كودكان , راه سخت و طولاني در پيش است ولي فراموش نكنيم عشقي كه پروردگار در قلب پدر و مادر قرارداده و تمامي لذت هايي كه يك پدر و مادر از شيرين زباني ها و بودن با فرزند خود احساس مي كنند. مي تواند اين راه دشوار را قابل تحمل كرده و آينده اي پر از اميد و شادي را براي آنها رقم بزند.
درمان :
مطمئنا در مسير افزايش اطلاعات خود درباره اتيسم با روش هاي درماني زيادي روبرو خواهند شد , مانند آموزش از طريق شنوايي , آموزش جز به جز , ويتامين درماني , درمان با رژيم غذايي بدون غلات , برقراري ارتباط آسان , موسيقي درماني , بازي درماني , كاردرماني و بهبود مجموعه حواس . به طور كلي مي توان تمامي اين روش ها را به دو دسته تقسيم كرد : روش هاي درماني و روش هاي تربيت . روش هاي درماني شامل تصحيح رفتاري و روش بهبود ارتباط , روش هاي رژيمي و دارويي و روش هاي تركيبي مي باشند. كارايي برخي از روش هاي درماني توسط تحقيقات و آمار ثابت شده است و بعضي نيز نتايج چشمگيري نداشته اند. اغلب والدين مايلند كودك آنها فقط با روش هايي تحت درمان قرار گيرد كه كارايي آنها ثابت شده است ولي به خاطر داشته باشيد كه همه كودكان اتيستيك مانند هم نيستند و ممكن است روشي كه براي كودك موثر بوده است براي كودك ديگر تاثير چنداني نداشته باشد. براي انتخاب يك روش درماني موثر و مناسب با متخصصين اين امر مشورت كنيد و پيش از آن از توانايي ها و ناتواني هاي براي كودك خود شناخت كاملي پيدا نمايد.
طبيعي است كه پدر و مادر بخواهند هرچه سريعتر براي فرزند اتيستيك خود , كاري بكنند. اما بسيار مهم است كه براي شروع تغييرات زيادي را بر كودك تحميل نكنيد. زيرا تغييرات در اينگونه كودكان باعث استرس و ناراحتي بيشتر مي شود. بهتر است در ابتدا با تحقيق و مطالعه , روش مناسب براي كودكتان را انتخاب كنيد. اين شما هستيد كه با كودك اتيستيك خود هر روز زندگي مي كنيد و اين شما هستيد كه بهتر از هر كس ديگري او را مي شناسيد , پس به خودتان ايمان داشته باشيد و در راه درمان او با اراده و مصمم قدم بگذاريد.
تمامي متخصصين اتيسم معتقدند كه تشخيص زودهنگام و شروع درمان در سنين كم , بهترين نتايج را دربرخواهد داشت . اگر كودك بيمار , هرچه سريعتر تحت درمان قرار گيرد , زودتر به سطح رفتارهاي عادي خواهد رسيد. همچنين افراد متخصصي كه برروي كودكان اتيستيك سال ها كار كرده اند معتقدند كه هرچه برنامه درماني منظم تر و داراي ساختار دقيق تري باشد , مي توان نتايج بهتري را به دست آورد.
باتوجه به مشكلات و اختلالات خاصي كه در بيماران اتيستيك مشاهده مي شود , يك برنامه درماني مناسب بايد اين نيازها را برآورده نمايد : رشد و بهبود رفتارهاي اجتماعي كودك , توانايي برقراري ارتباط , تصحيح رفتاري , و بهبود مشكلات مجموعه حواس پنجگانه .
گاهي يك برنامه از متعلقات زيادي براي كمك به فرد اتيستيك برخوردار است . براي مثال برنامه درماني يك كودك مبتلا به اتيسم مي تواند شامل گفتاردرماني , رشد و بهبود رفتارهاي اجتماعي و دارودرماني باشد و برنامه درماني ديگر كودك اتيستيك از رشد و بهبود رفتارهاي اجتماعي , بهبود حواس پنجگانه و تغييرات رژيم غذايي تشكيل شده باشد.

 

منابع:

www.goonagoon.org/SubjectForPrint.aspx?key...

www.ismajma.com/vb/showthread.php?p=157

برچســب هــا : مقاله در مورد اتیسم, اتیسم و درمان آن, درمان اتیسم, اتیسم چیست, بماری اتیسم, اتیسم راه های پیشگیری, علائم اتیسم,

دیدگاه های این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
درخــواست تکست آهنــگ
کد امنیتی