تحقیق در مورد آب و هوا و معماری

عضویــت در خبـرنـامه ما
شمـا میتوانیـد بــا ثبــت ایمـیل خـود درکـادر زیر ، آخــرین مطالب سایــت را درایمیــل خـود دریــافت کنیـد

آخریــن اخبار تکست آهنگ
The last Text-Ahang News

خبر درگذشت حمیرا خواننده خوش صدای کشورمون

دانلود رایگان کتاب جام جهانی در جوادیه به صورت pdf

First Modern Olympic Games

عکسهای جدید رعنا آزادی ور در اسفند 94

دانلود آهنگ جدید وانتونز به نام فدا سرت

دانلود آهنگ Power Music به نام Party (1,2,3,4,5,6)

عکسهای جذاب بازیگران سریال شهرزاد با نوشته های زیبا

عکسهای جدید رامبد جوان و همسرش نگار جواهریان

جدیدترین عکسهای مریم قاسمی

دانلود کلیپ های کوتاه طنز درین درین قسمت 1 تا 17

اطلاعیـــه سایـــت :
  • قالب حرفه ای سایــت تکست آهنگ همینک بر روی سایت قرار گرفت
  • سایت تکست آهنگ به دو روش در خمدت کاربران عزیز میباشد هم به صورت دانلود آهنگ و هم به صورت متن آهنگ
  • منتظر امکانات و ایده های جدید باشید

تحقیق در مورد آب و هوا و معماری

 

در ابتدا  انسان به  وسيله آب و هوا و نفوذش در روي زمين تاثير گذار بوده است اول انسانها سرپناه ساختند و در غارها زندگي كردند كه خودشان را از عنصرهاي آب و هوا محافظت بكنند.

اگر چه اغلب سندي كه معماري را با آب و هوا وابسته كند تاريخش به طور ذهني به چهارم قبل از ميلاد در يونان بر‌مي‌گردد از وتير وينوس فيلسوف نقل شده است كه گفته: ما بايد ابتدا در هر كشوري با آب و هواي كه ساختمانها در آن ساخته شده اند توجه كرد و در: معماري روم, درجه حرارت را كاهش دادند . بوسيله ديوار سنگي بزرگ و سايه‌هايي كه ايجاد مي‌كردند.

 

ديوارها از آجر Stuccoed ساخته شده‌اند و معمولا12 به  20  پا پهن بودند كه به يك منطقه اجازه مي‌داد كه در سايه اين ويلاها در طي ساعتها ظهر خنك بماند.

ديوارهاي Stuccoed يك مثال از آب و هوا و معماري بود يا معماري كه همراه با طراحي آن ساخته مي‌شود كه كاربرد آب و هواي اطراف مشخص مي‌سازد و آن اثر طبيعي است به كمك فن‌آوري جديد . آب و هوا در كشورهاي در حال توسعه زيادي مثل الجزاير كاربرد معماري اقليمي  احساس مي‌شوند، آب و هوا معماري و هر آنچه كه پشت آن است (زير مجموعه آن است) به راحتي انسان كمك مي‌كنند.

تاثير (برخود) در الجزاير بسيار زياد است بخاطر برخورداري از اقتصاد قوي و دارا بودن آب و هوا متفاوت، يك گام بزرگ است كه كشوري از محيط طبيعي به عنوان ابزار ساختماني در مقابل فن‌اوري گران بهره ببرند. معماري تاثير پذير از آب و هوا (معماري اقليمي)( معماري حساس از اب و هوا ) در فرم از انرژي آزاد، حرارت نور استفاده مي‌كند.

معمولا اين را بيشتر مي‌دانند كه معماري بومي: (معماري كه با احتياجات عملي سكنه يك مكان رشد پيدا كرده) محدوديتهايي از لحاظ سايت آب و هوا دارد.

معماري بومي براي مناطق آب و هوايي داغ و مناطق آب و هواي سرد تغيير مي‌كند.

خيلي تكنولوژيهاي مشابه بكار گرفته شده‌اند ولي راه‌حلهايي كه در آب و هواي خاص بكار برده شده است آنها را منحصر به فرد مي‌سازد قبل  از اينكه جزئيات هر آب و هوا گرفته شود رهنمودهاي عمومي (راهنماييهاي كلي) توسط تمام معمارها در وضع ساختماني بكار برده شده است.

انسانها مديون (بستانكار) مشخص بنام Olgyog هستند كه نمودار Bio climatic را ايجاد كرد كه در طراحي ساختمانهاي آنها كمك مي‌كند تا اينكه  احتياجات انسان را از قبيل كاربرد آسايش با شرايط احاطه كردن آب و هوا موجب مي‌شود نمودار Olgyay نمودار منطقه آسايش انسان در ارتباط (نشان دهنده) بسته درجه حرارت هوا، رطوبت، درجه حرارت تابان ميانگين (ميانگين تابان) سرعت باد ـ تابش خورشيدي (اشعه خورشيدي) ـ تبخير خنك است.

هر منطقه از دنيا طراحي‌هاي خودش را در ساختمانها بكار مي‌گيرد كه بهترين و مناسبترين طراحي براي آن منطقه خاص است كه شامل نمونه‌هاي فرهنگي در منطقه مي‌باشد.

محور نمودار درجه حرارت در مناطق خشك را رطوبت نسبي منطقه شامل مي‌شود كه از مشخصات مهم شمرده مي‌شود.

يك منطقه آسايش در مركز نمودار ايجاد شده است كه درجه حرارت درست و رطوبت براي آسايش بيشترين حد تاكيد دارد.

اگر درجه حرارت و رطوبت نسبي پاييزي زير حد پايين باشد سايه نياز داشته و اگر بالا بيايد بالاي حد نهايي و در آنجا ثابت بماند در آن وقت از باد خنك تاثير پذير است (آن وقت تاثيرات باد خنك است) و معمولا تنها عنصري است كه مي‌تواند منطقه آسايش را متعادل بكند.

نمودارها ايجاد مي‌شود بر اساس داده‌هاي محلي كه مرتباً انجام مي‌شود و سپس درصدهايي مبني بر Charted سالانه جمع وثبت مي‌شود .

Biaclimathc  نمودارمهمي است براي اينكه سازنده ها به معمارها اجازه ميدهند كه مشخصه هايي  براي عوامل طرح مثل جهت , محل, اندازه, سايه كشف بنمايند.

آب وهواي گرم و مرطوب به عنوان يك منطقه تعريف شده كه بيشتر از 20 اينچ بارندگي سالانه دارد .

000/3ساعت يا بيشتر، درجه فارنهايت.

15000 ساعت يا بيشتر درجه هوا 73 درجه فارنهايد است.( در گرمترين روزها در شش ماه از سال در ان) آب و هوا، كار اصلي ساختمانها به سادگي گرم كردن تاثيرات  اب و هواي خارجي در طي روز است به عبارت ديگر، در طراحي ساختمان اين نكته بسيار مهم است كه ساختار و طراحي داخلي بايد قادر باشد هواي گرم را در خارج از ساختمان نگه دارد.

زندگي در يك آب و هواي داغ سكنه‌اش را به سرعت ناراحت مي‌كند در ظهر كه به حرارت نهايي مي‌رسد. براي ساختار ساختمان اين مهم است كه يك تهويه موثر داشته باشد تا درجه حرارت داخلي را پايين بياورد تهويه، هوايي كه در حال حركت در ميان محيط است را نگه مي‌دارد و بنابر اين سكنه را خنك نگه مي‌دارد.

در مناطق بياباني و خشك، ساختمانها با پشت بامهاي صاف، و بازشوهاي كوچك و مواد و مصالح سنگين طراحي ‌شده‌اند.

اينها موادي از قبيل گل خشك در منطقه هاي روستايي و بتن مسلح در منطقه هاي شهري را شامل مي‌باشد.

سقف و ديوارهاي بيروني ضخيم كمك مي‌كنند كه درجه حرارت را جذب كنند بنابراين درجه حرارت هاي داخلي از رسيدن به سطح بالا و رسيدن به درجه حرارت سطوح خارجي حفظ مي‌كنند يك كار مهم در سقف رنگش است.

يك رنگ سفيد با رنگهاي روشن در بام تقريباً همان درجه حرارت هواي بيرون را در طي روز خواهد داشت و 6 به 10 درجه خنك مي‌شود در شب (60%) خنك مي‌شود.

اين يك مشخصه مهم است براي خنك كنهاي هوا در زمان شب (كه شب هنگام) كه سقف اتاقها را پايين بياورند (به مانند بادبان يك كشتي بادباني)  كار بازشوهاي كوچك اين است كه از ورود گردوخاك درساختمان جلوگيري كند كه يك مشابه بزرگ در آفريقا غرب آسيا و غرب استراليا است. پنجره‌ها به گونه‌اي تدارك ديده شده‌اند تا اينكه در منطقه‌هاي خاص باز شوند، روي بادگيرها و طرفهايي درجهت باد از ساختمان هستند. دليل اين خيلي ساده است، جريانهاي هوايي به سمت اتاقهايي هدايت مي‌شود كه احتياج به تهويه پايدار هميشگي دارد مثل اتاق خواب.

وقتي كه يك پنجره بالاتر قرار گرفته است اگر نيروي حرارتي جريان هوا ازپنجره بالا خارج شود و پنجره پايين يك تهويه خوبي را ايجاد خواهدكرد.

حياط‌ها ـ حياط خلوط ها و ايوانها از ديگر فيلترهاي عمومي ساختمان و آب و هواي داغ هستند با ديوارهاي ضخيم كه درمنطقه‌هاي بيرون سايه هستند يك محيط آرام بخشي به سكنه‌شان براي جمع هاي اجتماعي، سرگرمي عصر، امادگي غذايي، و كار محلي (مثل لباسشويي) فراهم مي‌كند.

بتن عمومي ترين ماده در ديوارها بكار برده شده است براي اينكه ان هزينه پايين و ظرفيت گرمايي بالا دارد كه درجه حرارت داخلي را كاهش مي‌‌دهد و خانه راخنك نگه مي‌دارد و آن را لذتبخش مي‌كند.

راه ديگري كه هوا را خنك كند و خوشايند باشد توسط گياهان سبز است. براي مثال درختها بوته‌ها يك سايه طبيعي از خورشيد فراهم مي‌كند. و به منطقه يك ديد خوشايندي (نگاه زيبايي) را مي‌دهد.

چرا منطقه‌هاي بيرون خيلي مهم هستند؟ آنها مهم هستندبراي اينكه عملكردهاي ضروري بيرون اتفاق مي‌افتد مثل پختن و پذيرايي. هم اكنون در مناطق داغ محيط بيرون به مهمي درون است براي اينكه آن آسودگي مدت روز  از آب و هواي بسيار داغ است. نمودار دنباله ايجاد شده كه درجه حرارت بهينه آسايش را براي يك منطقه در يك آب و هواي داغ را نشان بدهد. بطوريكه مي‌توان ديد « بستگي داشتن جهت ساختمان» آنجايي كه درجه حرارت بهينه متفاوت است عموما بين ساعتهاي بعدازظهر در روز (1 تا 4 بعدازظهر) راحت ترين درجه حرارت اطراف 30 تا 35 درجه است خلاصه يك نمونه ساختمان در آب و هواي داغ سه بخش اصلي دارد يك ساختمان اصلي يك ساختمان خدمت و يك حياط داخلي در تصرف دارد.  ساختمان اصلي اتاق نشيمن را در برخواهد داشت چنانكه كاربرد تهويه متقاطع يا از پنجره سازد. و يك شمال ـ جنوب كه بهتر به نشر تهويه درگير است را دارا مي‌باشد.منطقه بيرون آسودگي را از گرما (حرارت) با ديوارهاي ضخيم و بهم چسبيده آماده مي‌كند.

يك آب و هواي سرد به در منطقه تقريباً با 400/5 به 9000 درجه گرماي روزها تعريف شده است (شركت علوم ساختمان)

يك روز درجه گرما توسط كم كردن درجه حرارت ميانگين براي روز از 65 درجه فارنهايت شمرده مي‌‌شود آن يك باور عمومي است موقعيكه درجه حرارت به زير 65 فارنهايت كاهش مي‌يابد مردم شروع مي‌كنند به روش كردن كوره‌هايشان. بنابراين وقتي درجه حرارت ميانگين (متوسط) به زير 65 فارنهايت كاهش مي‌يابد به آن روز يك شماره درجه گرمايش اختصاص داده شده است براي ساختن ساختمان در آب و هواي سرد به طوركامل شرايط گرمايي داخلي سالم و راحتي بايستي داشته باشد و يك صرفه‌جويي سوخت معقول با روش گرمايش به طور موضعي بكار گرفته شود.

كليد (روش) رسيدن به آن هدف عايق بندي خود و قرار دادن در معرض آفتاب است كه كمك مي‌كند به گرم نگه‌داشتن هواي درون ساختمان.

يونانيهاي قديمي به كار گرفتن اين فن را به وسيله درك كردن (فهميدن) اينكه خورشيد زمستان در يك قوس پاييني در آسمان جنوبي است و آ، به خاطر كج بودن زمين در فصول است كه اجازه مي‌دهد به پنجره‌هاي قرارگرفته در ديوار كه گرماي مورد نياز را از خورشيد بدست بياورند. معمولاً يك ساختمان سنتي هم‌اكنون پايين پيشاني يك تپه روي شيب جنوبي ساخته شده است.

اين راه ساختمان توسط تپه وبوسيله تسمه‌هاي پناه اطراف درختها محافظت شده است.

صورت شمالي (نماي شمالي) ساختمان معمولاً تعداد بازشوهاي كمتري دارد در صورتي كه نماي جنوبي بازشوهاي اصلي را شامل مي‌شود كه درمعرض حداكثر خورشيد باشد راهنمايي مهم زير آن تاثيرها است كه طرفها از ساختمان نور آفتاب بيشتري دريافت مي‌نمايند و چه مدت خورشيد به آن طرفها مي‌ماند. محور بلند ساختمان به طور همانندي بايستي كه به سوي شرق به غرب كشيده باشد انتهاي شمالي كمترين مقدار نور آفتاب را دريافت مي‌نمايد و به اين نتيجه درجه حرارت كمتري چرا اتاقهاي انبار ـ توالت‌ها و آشپزخانه‌ها معمولاً در انتهاي شمالي، ساختمانهاي زيادي، واقع شده‌اند. انتهاي جنوبي خيلي گرمتر است عموماً اتاق نشيمن خانه، اتاق خوابها خواهند بود. به حداقل مي‌رسانند و كاهش مي‌دهند اتلاف زياد گرما را اتاقهايي كه سقف‌هاي پايين، ديوارهاي سنگي ضخيم، پنجره‌هاي كوچك  را شامل مي‌شوند و در مركز گرمايش واقع شده‌اند.

تفاوت را بين ديوارهاي ضخيم در آب و هواي سرد و آب و هواي داغ است كه در آب و هواي داغ ديوارهاي بيروني معني دارند كه به داخل سايه اندازي دارند. در حاليكه در آب و هواي سرد ديوارهاي دروني معني دارند كه مجزا مي‌كنند و گرما را داخل نگه‌داري مي‌كنند.

نمودار پايين ايجاد شد كه، درجه حرارت آسايش بهينه را براي منطقه سرد در دوره متفاوت از روز نشان دهد. به طوري كه اوايل بحث كرد نمودار نشان مي‌دهد پايان جنوبي ساختمان در يك منطقه سرد در حقيقت گرمتر از پايانهاي ديگر ساختمان است به خصوص در نيمه روز و  بعدازظهر ساعت (1تا4).

زيست‌گاه‌هاي زيادي ، زيست گاه Dechra در ايتاليا را دوست دارد ، دسته (گروه) نماي خانه‌هايشان با همديگر در سمت جنوب بسته شده‌اند به اين ترتيب هدر رفتن گرما را به حداقل مي‌رسانند.

آن يك راه‌ ارزان است براي حل كردن مسئله گرمايش زيرا متأسفانه براي كشورهاي زيادي، اطلاعات آب و هوا به تفصيل موجود نيست و تحليل در دسترس نيست. براي مثال در اتريش، عايق بندي بايد مبني بر درجه حرارت حداقل ميانگين سالانه بيرون شمرده شده باشد.

در كشورهاي ديگر، خانه‌ها مبني بر يك مقياس مشروح (جزئيات مقياس‌دار) ساخته شد‌ه‌اند كه كمك مي‌كنند به تصميم گيري‌هاي كه چه مقدار عايق بندي واقعاً نياز داريم.

در يك آب و هواي سرد، استفاده از سطوح صاف و مقداري عايق‌بندي، راهي براي حفظ كردن گرما و انرژي از دست رفته است و آن هدف نهايي معماري اقليم سرد است. هم آب و هواي سرد و داغ ساختار معماري هستند كه از شيوه‌ ويژه‌اي استفاده ميكنند و طراحي مي‌كنند كه كمك ‌كنند بيشتر و مفيدتر خارج از محيط طبيعي.

معمارهايي كه از ساخت معماري آب و هوا استفاده مي‌كنند. ايجاد مي‌كنند به نيت اينكه از محيط اطراف و شرايط آب و هواي ميانگين منطقه بيشتر استفاده كنند سود ببرند.

اطراف دنيا مثالهاي مشهوري از ساختمانها و زيست‌گاههايي وجود دارند كه چنين طراحي‌هايي را بكار مي‌گيرند. براي مثال در قبرس يك ساختمان ايتاليايي، خانه‌ها در شهر و روستاها، پايان گروه با همديگر هستند به اين ترتيب كه سايه يكديگر  را كمك مي‌كند به آنها از خورشيد شديد.

در  Lahore ,dehli  (دهلي و لاهور) مسجدها شامل منطقه‌هاي بزرگي از فضاي باز مي‌شوند. هم بوسيله فرم ساختاري كافي كه احاطه شده در برابر ساختن يا احساس كردن تكه داخل معماري. اطراف معمارهاي دنيا به طور پيوسته توسعه مي‌دهند و اختراع مي‌كنند فكرهاي جديد را كه كاربرد محيط طبيعي را مي‌سازد و انسانها در راه تاثيرات فوق‌العاده شي را به راحتي در محل كارها و خانه‌هايشان زندگي مي‌كنند.

برچســب هــا : اب و هوا در معماری, معماری آب و هوا, معماری آب, معماری هوا, معماری شناختی,

دیدگاه های این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
درخــواست تکست آهنــگ
کد امنیتی