A Different View on design

gilfun.ir/

تحقیق درمان ام اس

پست شماره 7283
17:42 , چهارشنبه 05 مهر 1396

تحقیق درمان ام اس

تحقیق درمان ام اس

 

 دانش انسان‌ها امروزه به حدی رسیده که برای بعضی بیماری‌ها درمان کاملی وجود دارد. مثلاً در مورد آپاندیسیت با یک عمل جراحی ساده و در مورد گلودرد چرکی با یک دوره استفاده از آنتی‌بیوتیک مناسب می‌توان مسئله را کاملاً حل کرد.

 اما در بعضی بیماری‌ها مانند ام اس مسئله فرق می‌کند. داروهای موجود درمان ام اس از نظر کاربرد به سه گروه اصلی تقسیم‌بندی می‌شوند: 

۱.  برای حملات بیماری. 

۲. برای کنترل علائم بیماری. 

۳.  برای کنترل سیر بیماری.  

۱.  برای حملات بیماری 

 همان‌طور که به یاد دارید در نوع الف و ب بیماری، گاهگاهی ممکن است شخص دچار حمله (عود) شود. در این مواقع با استفاده از ترکیبات کورتن می‌توان با کم کردن التهاب در سیستم اعصاب مرکزی، هم طول مدت حمله و هم میزان ضایعات را کاهش داد. 

 این دورة درمانی معمولاً به صورت تزریق وریدی و یا خوراکی تجویز می‌شود و معمولاً طول هر دوره بین سه تا پنج روز طول می‌کشد.  

 از این گروه دارویی ، متیل پردنیزولون (سولومدرول یا دپومدرول) بیشتر به‌کار می‌رود .خوب است بدانیم این درمان‌ها صرفاً برای کنترل علائم ما در فاز حمله است و در صورتی که حمله شدید نباشد( و البته در صورت صلاحدید پزشک معالج ) ممکن است نیازی به مصرف دارو نباشد. 

 

- ایمونوگلوبین داخل وریدی: در مواردی که حمله به درمان با کورتیکواستروئیدها پاسخ مناسبی ندهد پزشک ممکن است از ایمونوگلوبولین وریدی ( IVIG) کمک بگیرد . این ترکیبات در واقع آنتی بادی هائی هستند که توسط سیستم ایمنی افراد ساخته میشوند و بدن را از عفونت ها و بیماریها محافظت می نمایند. این مواد از خون افراد داوطلب جمع آوری شده از سایر مواد موجود در خون جدا میشوند و بصورت تزریقی مورد استفاده قرار می گیرند . دوره درمان با این دارو معمولاً 5 روز است                                                                      .

- تعویض خون : ( پلاسما فرز )  ، این درمان هم در مواردی از حمله های بیماری مورد استفاده قرار می گیرد که به ترکیبات کورتون پاسخ مناسبی داده نشده باشد.در این نوع درمان حجم مشخصی از خون در طول مدت
۴-۳روز تعویض می شود.

 

 

۲. برای کنترل علائم بیماری                                                           
 بسته به اینکه فرد در حال حاضر چه علائم و مشکلاتی دارد، از داروهای مختلفی برای کنترل و به حداقل رساندن مشکلاتش استفاده می‌شود. ذکر نام تک‌تک این داروها ضروری نیست و فقط بدانیم که بیش از سی داروی مختلف به این منظور به‌کار می‌روند.                                       
مثلاً از آمانتادین برای درمان خستگی و از باکلوفن برای مقابله با سفتی عضلانی (اسپاسم) استفاده می‌شود.
                                                   
با توجه به اینکه داروهای این گروه در بخش مربوط به "علائم بیماری" توضیح داده شده از ذکر آنها در این قسمت پرهیز می کنیم.

 

۳.برای کنترل دوره بیماری                             
در این دسته ، داروهایی قرار می گیرند که قادرند از تعداد و شدت حملات بکاهند و سیر بیماری را نیز کند نمایند دراین گروه ، داروهای ذیل قرارمیگیرند.

۱- انترفران ها: پروتئین هایی هستند که بطور طبیعی در بدن ساخته میشوند و دفاع بدن را در مقابل و یروسها تأمین می کنند. سه نوع انترفران طبیعی وجود دارد ، الفا، بتا، و گاما که از بین آنها نوع بتا در بیماری MS نقش درمانی دارد . این نوع انترفرون خود به سه شکل تزریقی در بازار وجود دارد.

 الف- انترفران بتا – یک آ شامل آونکس .( و معادل ایرانی آن سینووکس) که بصورت عضلانی هفته ای یک بار تزریق میشوند.                                                       
وریبف و معادل ایرانی ان رسیژن که بصورت زیرجلدی ، هفته ای سه بار تزریق میشوند .

 
ب- انترفران بتا – یک ب ( بتافرون) که بصورت زیرجلدی یک روز در میان تزریق میشود .


۲-گلاتیرامراستات: ( کوپاکسون ) 

داروی گلاتیرامراستات با نام تجاری کوپاکسون  و معادل ایرانی کوپامر و اُسویمر، از آنجاکه به تازگی در کشور تولید شده است ، مورد سوال بسیاری از عزیزان قرار گرفته است. لذا بر آن شدیم که  آنرا بیشتر و بهتر معرفی کنیم.

این دارو که در حال حاضر فقط در بیماری ام اس کاربرد دارد، زنجیره ای از چهار ملکول اسید آمینه بنام های گلوماتیک اسید، لیزین، آلانین و تیروزین است  که بطور طبیعی در ملکول پروتئینی میلین ( غلاف عصب) هم یافت میشود. بنابراین از نظر ساختمان شیمیایی این دارو با میلین دور تنه عصب ، مشابهت دارد.

در بیماری ام اس ، این دارو از سال 1996 توسط سازمان غذا وداروی امریکا برای کم کردن تعداد  حمله های بیماری ام اس استفاده میشود، اگرچه مشاهدات نشان میدهد که در جلوگیری از پیشرفت ناتوانی هم موثر است . این دارو بصورت تزریق زیر جلدی روزانه مورد استفاده قرار میگیرد.

مکانیسم اثر دارو بدرستی معلوم نیست . اما به نظر می رسد با تغییراتی که در سیستم ایمنی بدن ایجاد می کند، واکنشهای التهابی را مهار میکند و شاید با توجه به شباهتی که به غلاف میلین دارد واکنشهای ایمنی ایجاد شده علیه این غلاف را به گونه ای "منحرف"  میکند.

در مطالعاتی که این دارو با داروی ربیف ( REGARD ) و بتافرون ( BEYOND) مقایسه شد، از نظر میزان اثربخشی تفاوتی بین این دارو و هریک از دارو های دیگر یافت نشد.

این دارو علاوه بر فرم های MS قطعی  می تواند در فرم CIS  (اولین حمله MS ) نیز مورد استفاده قرار داد . اما  در فرم های پیشرونده (نوع اولیه و نوع بدون حمله) تاثیری ندارد.

در کشور ما نوع خارجی این دارو مجوز ورود ندارد اما در چند سال اخیر توسط دو شرکت دارو سازی ایرانی ساخته و در کشور تولید شده و در حال حاضر در بازار داروئی موجود است .

این دارو نیز مانند داروهای انترفرون بتا   برای فرم های حمله ای بیماری و با میزان ناتوانی پائین مورد استفاده قرار میگیرد.

عوارض : عوارض شایع دارو عبارتنداز : واکنش های محل تزریق که در 30%  عزیزان ممکن است روی دهد .

علائم شبیه آنفولانزا نیر در 10% موارد بروز میکند.

علائم قید شده معمولاً خفیف هستند.

احساس  گُر  گرفتگی ، اضطراب ، افزایش ضربان قلب در 5% افراد روی میدهد. (اگر دارو اشتباهاً داخل رگ تزریق شود  )

پس از مدتی در اثر تغییراتی که در نسج چربی محل تزریق روی میدهد ،حالت گود افتادگی ممکن است دیده شود.

 بندرت ممکن است عوارض دیگری در دستگاههای مختلف بدن ( گوارشی، عصبی، ادراری، تنفسی ...) نیز روی دهد .

 ۳-میتوکسانترون ( نوانترون ) 

جزء داروهای شیمی درمانی است که در موارد خاصی از بیماری بصورت تزریقی هر سه ماه یک بار مصرف میشود .معمولاً بیشتر از دو سال هم ادامه نمی یابد .

  - تا سال ۲۰۰۶داروهای فوق ، درمان عمده بیماری MS را تشکیل می دادند . از این سال به بعد داروهای جدیدتری به لیست درمانی بیماری اضافه شد . این دارو ها عبارتند از .

 

 

 

۱- ناتالی زوماب ( TYSABRI)

 این دارو که درسال ۲۰۰۶توسط سازمان غذا و داروی امریکا ( FDA) و اروپا ( EU) مورد تأئید قرار گرفت ، در کنترل بیماری MS تاثیر بسیار خوبی دارد و بصورت تزریق وریدی ، ماهانه یک بار مورد استفاده قرار می گیرد . متأسفانه بدلیل عارضه مهم و کشنده ای بنام (PML) که با این دارو دیده شد، مصرف آن باید کاملاً تحت نظارت دقیق ودر چارچوب سیستم های خاصی انجام شود تا در صورت وقوع این عارضه ، بتوان هرچه سریعتر آن را تشخیص و در حد امکان درمان کرد.

 ۲- داروی GILENYA ( فینگولی مود) 

اولین داروی خوراکی بیماری MS است که در سال ۲۰۱۰از سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) تائیدیه گرفت و بتازگی در آوریل ۲۰۱۱از طرف همین سازمان در اروپا، مجوز مصرف گرفته است . این دارو که روزانه از راه خوراکی مصرف میشود تعداد حملات بیماری را کاهش میدهد و سیر پیشرفت بیماری را کند می کند .

در اینجا ذکر دو نکته را ضروری میدانیم . اول اینکه کلیه داروهای فوق قادر به کنترل بیماری می باشند و توانایی ریشه کن کردن آن را ندارند و دوم اینکه این داروها ، داروهای تائید شده بیماری هستند و در حال حاضر گروه زیادی از داروها در دست تحقیق قراردارند که مطمئناً برخی از آنها در سالهای آینده از بوته آزمایش موفق بیرون خواهند آمد.

 ۲-تغذیه در مبتلایان به ام اس  

برای هر فرد چه سالم و چه بیمار داشتن یک تغذیه سالم ضروری است .ابتدا بایدبدانیم که تغذیه سالم به چه معنا است .تغذیه سالم یعنی رژیم غذایی که موارد زیردرآن رعایت شده باشد.

۱-  تنوع غذایی در رژیم غذایی روزانه وجود داشته باشد

۲- در استفاده از هیچ ماده غذایی افراط و تفریط نشود و میانه روی در مصرف مواد مغذی حفظ شود

۳-  در مصرف چربی ها و شیرینی ها صرفه جویی شود

۴- روزانه از مواد غذایی به ترتیب زیر استفاده شود

۱۱-۶ سهم از گروه نان و غلات

۵-۳ سهم از گروه سبزیها

۴-۲ سهم از گروه میوه ها

۳-۲ سهم از گروه لبنیات

۳-۲ سهم از گروه گوشت ، تخم مرغ و حبوبات

استفاده از یک رژیم غذایی سالم و صحیح در بیماران مبتلاء به ام اس از سایر افراد اهمیت بیشتری دارد. مطالعات نشان داده است که رژیم غذایی مناسب به ویژه اگر در مراحل ابتدائی بیماری شروع شود باعث کند شدن سیر بیماری و کاهش میزان ناتوانی کلی در دراز مدت می شود. همچنین این بیماران به علت کم تحرکی ناشی از بیماری و استفاده از کورتن مستعدپوکی استخوان هستند و با یک رژیم غذایی مناسب میتوان از پوکی استخوان جلوگیری نمود . تحقیقات حاکی از این واقعیت است که اکثر بیماران ام اس طی بیماری دچار کاهش یا افزایش غیر طبیعی وزن می شوند که هر دوی این حالات بر روی وضعیت بیمار اثر منفی دارد. با پیروی از تغذیه صحیح می توان وزن بیمار را درحد مطلوب حفظ کرد. دیگر اینکه تغذیه سالم از دو عارضه شایع و مهم ام اس یعنی یبوست و عفونت های ادراری پیشگیری می کند. از سوی دیگر با تغذیه سالم می توان عوارض داروهای مصرفی متعددی را که بیماران ناگزیر از مصرف آن هستند ، به حداقل رساند . بنابراین ناگفته پیداست که تغذیه هرچند در سایر افراد از ارزش و اهمیت خاصی برخوردار است ، در بیماران ام اس ارزش آن صد چندان بیشتر است .

حال باید دید که برقراری یک رژیم غذایی سالم که در عین حال نیازهای خاص تغذیه ای بیماران ام اس درآن لحاظ شده باشد به چه شکل میسر است در این قسمت به ترتیب به بررسی گروههای مختلف غذایی می پردازیم و از آنجا که بیشترین مواد غذایی دریافتی در رژیم غذایی ایرانیان را گروه نان و غلات تشکیل می دهد ، از این گروه غذایی شروع می کنیم .

الف) گروه نان و غلات

هر سهم از گروه نان و غلات شامل یکی از موارد زیر است :

۳۰ گرم نان که تقریباً معادل یک کف دست نان است . یا یک سوم برنج پخته ، یا نصف لیوان ماکارونی پخته ، یا نصف لیوان بلغور یا جو پخته ، یا یک سیب زمینی کوچک پخته

بسته به اندازه جثه بدن و میزان فعالیت بدنی ، باید روزانه ۶ الی ۱۱ سهم از این گروه استفاده شود .در بیماران ام اس چه نکاتی باید مورد توجه قرار گیرد:

۱- بهتر است از غلات کامل و سبوسدار مانند نانهای سنگک ، نان جو و نانهای سبوسدار استفاده شود چراکه استفاده از غلات کامل به دلیل داشتن فیبرو الیاف غذایی نه تنها به کنترل وزن کمک می کند بلکه مانع یبوست می شود و دارای ویتامین های گروه ب نیز هست .

۲-انواع غلات به ویژه ذرت به علت اسیدی کردن ادرار به پیشگیری از عفونت های ادراری کمک می کند .

۳-گاهی اوقات بعضی از بیماران به پروتئین موجود در گندم و جو حساسیت نشان می دهند در این صورت بهتراست از سایر انواع غلات مانند برنج و ذرت استفاده شود . علائم حساسیت به پروتئین گندم و جو بیشتر به شکل عوارض گوارشی بروز می کند اما ممکن است علائم دیگر نیز دیده شود.

ب) گروه سبزی

هر سهم سبزیجات شامل یکی از موارد زیر است : ۱ لیوان سبزی خام خرد شده ( مثل هویج ، کاهو ،کلم و گوجه فرنگی )

یا نصف فنجان سبزی پخته ( مثل کدو ، لوبیاسبز،قارچ و شغلم )

در بیماران ام اس رعایت نکات زیر درمورد سبزیجات بسیار مهم است :

۱-مصرف ۵ سهم سبزیجات تازه در روز پیشنهاد می شود . سبزی تازه به نوع پخته ارجحیت دارد چرا که به علت داشتن ویتامین های آنتی اکسیدان باعث کند شدن سیر بیماری می شود ( جعفری ، فلفل دلمه ، فلفل سبزو ...)

۲-از انواع سبزیجات به تنوع استفاده کنید . مصرف انواع مختلف سبزیجات باعث می شود که مقادیر مناسبی املاح که هم در حفظ سلامتی و هم در کند شدن سیر بیماری نقش دارند ، به بدن برسد.

۳- سبزی ها های دارای برگ سبز تیره مانند اسفناج را در رژیم غذایی خود گنجانید.

۴-سبزی سرخ شده ، پخته ،منجمد یا کنسرو شده دارای ویتامین و املاح کمی است . همچنین سبزیجات کنسرو شده دارای سدیم زیاد هستند و به ویژه در زمان استفاده از کورتن نباید مصرف شوند.

۵-اگر به علت مشکلات گوارشی ناگزیر از مصرف سبزیجات پخته هستید ، سبزی را با آب کم و در ظروف در بسته بپزید و آب پخت را هم مصرف کنید.

۶-انواع سبزی ها به علت داشتن فیبر و مایعات از یبوست پیشگیری می کند .

۷- مصرف مرتب سبزیجات به کنترل وزن کمک می کند .

۸-جالب است بدانید که سبزی ها مقدار بسیار کمی چربی دارند ! و چربی سبزی ها از نوع بسیار مفید است.

ج) گروه میوه ها

یک سهم از میوه ها شامل یکی از موارد زیر است :

یک عدد میوه متوسط مثل سیب یا پرتغال یا یک برش هندوانه یا خربزه یا نصف لیوان میوه های کوچک مثل گیلاس یا نصف لیوان آبمیوه یا کمپوت یا یک چهارم لیوان انواع برگه ها در بیماران ام اس نکات قابل توجه در مورد میوه ها از این قرار است .

۱-مصرف ۴ سهم میوه تازه در روز توصیه می شود.

۲-میوه ها مانند سبزی ها به علت داشتن فیبرو مایعات مانع یبوست می شوند.

۳-میوه های تازه مانند سبزی ها به علت داشتن ویتامین های آنتی اکسیدان باعث کند شدن سیر بیماری می گردند.

۴-مصرف میوه ها مانند سبزی ها به کنترل وزن کمک می کند

۵-در میان میوه ها ، انواع آلو به علت اسیدی کردن ادرار به پیشگیری از عفونت های ادراری کمک می کنند

۶-در زمان استفاده از کورتن کمپوت ها به علت داشتن قند زیاد و مواد نگهدارنده حاوی سدیم پیشنهاد نمی شوند.

۷-سعی کنید در مصرف میوه ها تنوع داشته باشید و از انواع مختلف میوه ها به تناوب استفاده کنید.

۸-میوه تازه از میوه پخته یا برگه یا آبمیوه مفید تر است .

د) گروه لبنیات

هرسهم لبنیات شامل: یک لیوان شیر یا سه چهارم لیوان ماست یا یک قوطی کبریت پنیر به خاطر داشته باشید که لبنیات شامل شیر،ماست،پنیر، کشک و دوغ است و کره جزء گروه لبنیات طبقه بندی نمی شود

د) گروه لبنیات                                            
هر سهم لبنیات شامل: یک لیوان شیر یا سه چهارم لیوان ماست یا یک قوطی کبریت پنیر به خاطر داشته باشید که لبنیات شامل شیر، ماست، پنیر، کشک و دوغ است و کره جزء گروه لبنیات طبقه بندی نمی شود.

۱-لبنیات منبع خوب پروتئین ،کلسیم و بعضی مواد معدنی هستند ازآنجا که بیماران ام اس به علت کم تحرکی و مصرف کورتن مستعد پوکی استخوان هستند ، مصرف حداقل ۳ سهم لبنیات برای آنان توصیه می شود

۲-چربی موجود در لبنیات از نوع چربی های حیوانی و اشباع شده است که برای بیماران ام اس مناسب نیست بنابراین توصیه می شود که این بیماران حتما از لبنیات کم چربی استفاده کنند

ه) گروه گوشتها

هر سهم گوشت شامل یکی از موارد زیر است

یک قطعه ۱ در ۴در ۵ سانتیمتر گوشت قرمز بی چربی یا نصف ران یا ثلث سینه مرغ یا یک قطعه ۱ در ۳ در ۵ سانتیمتر ماهی یا یک عدد تخم مرغ یا نصف لیوان حبوبات پخته در بیماران ام اس

۱-برخی تحقیقات نشان داده است که چربی گوشت قرمز باعث تشدید حملات بیماری می شود ،بنابراین بهتر است از گوشت قرمز کم چربی و یا بی چربی استفاده کنید

۲-در صورتیکه از گوشت مرغ استفاده می کنید پوست مرغ را جدا کرده و دور بریزید.

۳-پژوهشها حاکی ازآن است که چربی موجود در بدن ماهی باعث کند شدن سیر بیماری می شود ،بنابراین حداقل هفته ای ۲ بار و هر بار ۹۰ -۶۰ گرم از ماهی های غیر پرورشی به شکل آبپز یا بخارپز استفاده کنید . ماهی کنسرو شده ،سرخ شده و ماهی پرورشی توصیه نمی شود.

۴-سویا و سایر انواع حبوبات از منابع خوب پروتئین هستند و به علت محتوای چربی کمتر ، املاح معدنی فیبرواسیدهای آمینه مفید برای بیماران ام اس پیشنهاد می شود بنابراین سعی کنید از حبوبات مختلف مانند سویا ،عدس ،لوبیا و ... بیشتر استفاده کنید

و) گروه چربی ها

چربیهای اشباع یا جامد شامل

کره ، خامه پنیرخامه ای ،پوست مرغ، چربی گوشت دنبه ، روغن حیوانی ، روغن نباتی جامد ، روغن نارگیل و کاکائو است . اکثر انواع شیرینی ها هم با روغن نباتی جامد تهیه می شوند . مصرف این گروه از چربی ها باید در همه افراد محدود شود.

چربیهای مایع شامل

روغن کانولا ،روغن زیتون ،هسته انگور ،ذرت آفتابگردان و گردو است و به همه افراد توصیه می شود که به جای چربیهای جامد از این گروه استفاده کنند

ازآنجا که چربی پنهان داخل تمام مواد غذایی حتی نان و سبزی و میوه و ... وجود دارد با مصرف هر نوع ماده غذایی ناگزیر مقداری چربی نیز دریافت می کنیم .در بیماران ام اس مهم ترین گروهی از غذایی که باید مورد توجه خاص قرارگیرند چربی ها هستند

۱- پژوهشها نشان می دهند که چربی های جامد و به ویژه حیوانی باعث تشدید بیماری می شود .بنابراین از چربی گوشت و مرغ ،کره خامه و دنبه و ... کمتر استفاده نمائید.

۲- تحقیقات نشان می دهد که رژیم غذایی کم چربی ( کمتر از ۳۰ گرم در روز ) باعث کند شدن سیر بیماری می گردد . بنابراین پیروی از یک رژیم غذایی کم چربی در بیماران ام اس بسیار مهم است . جالب است بدانید یک قاشق غذاخوری پرروغن جامد معادل ۳۰ گرم چربی است و یک قاشق غذاخوری روغن مایع هم حاوی ۶ گرم چربی است . برای داشتن یک رژیم غذایی کم چربی به جای غذاهای سرخ شده بیشتر از غذاهای آبپز یا بخارپز استفاده کنید. از لبنیات و گوشتهای کم چربی استفاده کنید امعاء و احشاء مانند مغز و دل و قلوه و همچنین دسرهای چرب که دارای خامه یا کره هستند را مصرف نکنید

۳-ازآنجا که دریافت چربی برای تامین اسیدهای چرب ضروری و ویتامین محلول در چربی لازم است باید این بیماران برای تامین اسیدهای چرب مورد نیاز از روغن های مایع گیاعی استفاده کنند بدین صورت که برای طبخ غذا از روغن های گیاهی استفاده کنندبدین صورت که برای طبخ غذا از روغن های گیاهی مایع استفاده شود ،به جای سرخ کردن ،غذا را آبپز نموده و در انتهای پخت مقدار اندکی روغن مایع مایع اضافه نمائید.

۴-مطالعات ثابت کرده اند که چربی های حاوی اسیدهای چرب امگا -۳ باعث تخفیف بیماری ام اس می شوند .این اسیدهای چرب در روغن ماهی و سبزیجات و بعضی انواع آجیل مانند گردو وجود دارد. مصرف ۳ عدد گردو در روز ،ماهی و سبزی توصیه می شود.

۵-همچنین چربی ماهی دارای ویتامین د می باشد که در بیماری ام اس باعث تخفیف شدت بیماری و جلوگیری از پوکی استخوان می شود .

حمله ( عود ، شراره، تشدید) در بیماری ام اس چیست ؟                                                    
حمله یا عود به نشانه هایی از بد تر شدن وضعیت بیمار به طور ناگهانی گفته می شود که معمولا طی یک تا دو روز پیشرفت می کند. این نشانه ها می تواند برای یک بیمار کاملا جدید یا شبیه به نشانه های قبلی مثل ضعف در پا باشد.
حمله ها از مناطق کانونی التهاب شدید منشا می گیرند. بنابراین تشخیص به موقع التهاب می تواند از حمله ها جلوگیری کند.
حمله ( عود ، شراره، تشدید) در بیماری ام اس چگونه درمان می شود؟                                                     
در ارزیابی حمله در بیماری ام اس بررسی عفونت (مثل عفونت دستگاه ادراری) بسیار مهم است چرا که عفونت می تواند حمله را شدت بخشد یا باعث عود کردن علائم قدیمی ام اس شود. در چنین مواردی که علائمی از عفونت دیده می شود، بهترین راه درمان عفونت یا صبر کردن برای فروکش کردن عفونت قبل از هر عملی برای درمان حمله است.
عموما درمان حمله ام اس با دوز بالای استروئید وریدی (در اینجا منظورتزریق کورتون است) به میزان یک گرم در روز در طی 3 تا 5 روز انجام می شود. در شرایطی که بیمار از لحاظ تزریق وریدی ضعف داشته باشد یا درشرایط مسافرت می توان استروئید رو بصورت خوراکی مصرف کرد. استروئید هایی که در درمان عود ام اس استفاده می شوند با استروئید هایی که برای بدنسازی استفاده می شوند متفاوت هستند و برای افزایش حجم عضلات بکار نمیروند. این استروئید ها برای کاهش التهاب در بیماری هایی مثل آسم، آرتریت و ام اس بکار می روند. استفاده از آن ها به منظور به حداقل رسیدن صدمات ناشی از التهاب و تسریع در عمل کاهش التهاب است. مطالعات درمان خوراکی و وریدی حمله های ام اس را به کمک استروئید ها از لحاظ تاثیرگذاری یکسان نشان می دهد.

 

 

توجه : تمام حقوق مطالب برای هایپرتمپ محفوظ می باشد.

مطالب مرتبط با پست جاری

نظرات ارسال شده

  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی