تحقیق اثر اعتیاد بر خانواده

عضویــت در خبـرنـامه ما
شمـا میتوانیـد بــا ثبــت ایمـیل خـود درکـادر زیر ، آخــرین مطالب سایــت را درایمیــل خـود دریــافت کنیـد

آخریــن اخبار تکست آهنگ
The last Text-Ahang News

خبر درگذشت حمیرا خواننده خوش صدای کشورمون

دانلود رایگان کتاب جام جهانی در جوادیه به صورت pdf

First Modern Olympic Games

عکسهای جدید رعنا آزادی ور در اسفند 94

دانلود آهنگ جدید وانتونز به نام فدا سرت

دانلود آهنگ Power Music به نام Party (1,2,3,4,5,6)

عکسهای جذاب بازیگران سریال شهرزاد با نوشته های زیبا

عکسهای جدید رامبد جوان و همسرش نگار جواهریان

جدیدترین عکسهای مریم قاسمی

دانلود کلیپ های کوتاه طنز درین درین قسمت 1 تا 17

اطلاعیـــه سایـــت :
  • قالب حرفه ای سایــت تکست آهنگ همینک بر روی سایت قرار گرفت
  • سایت تکست آهنگ به دو روش در خمدت کاربران عزیز میباشد هم به صورت دانلود آهنگ و هم به صورت متن آهنگ
  • منتظر امکانات و ایده های جدید باشید

تحقیق اثر اعتیاد بر خانواده

 

مقدمه

اعتیاد یکی از لکه های ننگ و داغی است که برپیشانی گروهی از انسانهای منحط زده شده و وجودشان را مایه شرمساری انسانها ساخته است. این امر زاییده هوس مندی ها، چاره جويي هابرای درمان درد درونی، خوشگذرانی ها، معاشرتهای ناباب و زمانی هم با دستیاری و کمک عوامل استعمار است در نزد بسیاری از افراد رواج دارد و حیات شخصی و اجتماعی آنها را بر باد داده و خانواده و فرزندانشان را دستخوش نابسامانی می سازد.

 

انگیزه اعتیاد هر چه باشد و فرم و صورت آن به هر گونه ای که باشد، خواه از مواد مخدر، خواه از الکل، و خواه از دیگر امور، باید گفت که آن عاملی برای زوال خانواده ها و از عوامل جرم زاست. موضوع  اعتیاد به هر گونه ای که باشد سبب زوال، گرفتاری نسل و سقوط شخصیت معتاد و کلاً نابسامانی خانواده است. بلوغ عاطفی را دچار مخاطره ساخته و از انسانی که قادر است اوج گیری عروج کند فردی می سازد زبون، درمانده، ناتوان در اداره ی خود و زندگی خویش، دور ازاحساس مسؤولیت بی تفاوت در برابر وقایع و امورو نیز حوادثی که دردورو برش می گذرد.

 

اثر اعتیاد بر خانواده
امر اعتیاد برای خود فرد یک مسئله است و برای خانواده ی او مسئله ای دیگر. او نه تنها وجود خود را که سرمایه ای عظیم برای جامعه می تواند باشد به خطر می اندازد بلکه روزگار همسر و فرزندان را به تباهی می کشاند. اهم عوارضی که به خاطر اعتیاد گریبانگیر خانواده می شود عبارتنداز:

1- سردی کانون: خانه معتاد  خانه ای سرد و بی رونق است، و گرمی و حرارتی در آن به چشم    نمی خورد. زن و شوهرنسبت به هم احساس بیگانگی دارند هم بدان خاطر که معتاد فقط متوجه خود و دنیای خویش و از دیگران بیگانه است و هم بدان علت که عمل او مورد اعتراض همسر و مورد درگیری و انتقاد است. این سردی از جهت دیگری هم به چشم می خورد و آن ضعف اقتصادی خانواده و علت از میان رفتن توان کار و تلاش است. هرچه که تولید می شود صرف تهیه مواد می گردد. در نتیجه هزینه های ضروری خانواده فرو می مانند. در جهت سوم توجه به آینده چنین زندگی، شادابی و نشاط را از افراد می ستانند و خشونت و خوی حیوانی وارد عرصه حیات می گردند.

2- تأثیر منفی بر نسل: پدر یا مادر معتاد دو گونه تأثیر بر نسل می گذارد: یکی تأثیر وراثتی و آن دیگری تأثیر محیطی.
در جنبه ی وراثت باید گفت فساد جسمی و روانی معتاد ، مخصوصاً معتادان به مواد مخدر و الکل از راه وراثت به فرزندان منتقل می شود و زمینه را برای گرفتاری آنها فراهم می کند، بخشی از نقص عضوهای مادرزادی ، عقب ماندگی های ذهنی ناشی از اعتیاد به الکل یا دیگر مواد است. فرزندان الکلیک غالباً از لحاظ بدنی ضعیف ، علیل ، گرفتار عوارض ناشی از اختلال در غده تیرویید، انحراف در ستون فقرات ، و
  عدم رشد روانی و ... می باشد. از لحاظ محیطی تکلیف روشن است چه محیط رحم برای مادران معتاد و چه محیط خارج رحم برای پدر و مادر، می دانیم کودک در محیط رنگ می گیرد و در آنجا ساخته می شود. سوء رفتار، بدآموزی ها، کجرویهای آموخته از محیط در آن کاملاً به چشم می خورد. فرزندان افراد معتاد آن چنانند که گویی در برابر بیماری ها تاب مقاومت ندارند و در شرایط مساوی زودتر از دیگران بیمار می شوند. اینان در تمام مدت زندگی مخصوصاً در دوران قبل از بلوغ در معرض حملات گوناگون بیماری ها هستند و غالباً ضعیف و برخی از آنان (فرزندان الکلیک) گرفتار تشنجند.

3.عدم پذیرش مسئولیت: معتاد نه در زندگی خانوادگی و نه در حیات اجتماعی پذیرای مسئولیت و تعهدی نیست. او نمی تواند مسئولیت اداره همسر و تربیت فرزندان را بپذیرد و یا در رابطه با تأمین اقتصادی آنها تعهدی را در خود احساس کند و این امر خود یکی از عوامل ویرانی خانواده و ثبوت فرزندان است. معتاد پس از مدتی پسیکوپات (شخصیت ضد اجتماعی) می شود. رفتار اجتماعی او جنبه ی ضد اجتماعی دارد و منافی با اخلاق است. مرتکب انحراف و لغزش می شود. و برای خود احساس شرمی قايل نیست. از دیگران سرزنش می شود، خجالت می کشد و...در چنین صورتی چه احساس مسئولیتی برای اوست ؟

4. تأثیر بر تربیت:  فرزندان افراد معتاد امکان تربیت و رشد ندارد مگر به میزانی که توسط مادر یا پدر غیر معتاد درباره شأن اعمال شود یا به اندازه ای که خود مدیر خود شوند یا بتوانند اوضاع خویش را سروسامان دهند. اعتیاد کی به آنها اجازه فرصت می دهد که امکانات تربیتی را در اختیار فرزندان قرار دهند و یا گامی را در راه پرورش آنها بردارند. اصولاً کی می تواند در راه سازندگی نسلی گام بردارند که خود ساخته و نسبتاً پرورده باشند. آن کسی که گرفتار انحطاط و تنزل اخلاقی بدان حد است که همه چیز را فدای اعتیاد می کند. چه توقع و انتظاری می توانیم از او داشته باشیم؟ و تازه اگر بنا شود که آنان در امر تربیت فرزندان گام برمی دارند چه تربیتی را می توانند به آنها بدهند؟ و با چه شیوه ای می توانند به پیش روند؟ به فرزندان خود چه بگویند؟ آیا آنها می توانند به فرزندان خود بگویند که شریف و پاکدامن باشید؟ می توانند به آنها بگویند که تن به آلودگی ها و اعتیاد ندهند؟ اگر هم بگویند که آیا واقعاً در کودک اثر خواهد کرد؟ آیا کودک نخواهد پرسید که اگرچنین رفتارهایی انحراف آلوده است پس چرا خود تن داده ای؟ و ...

5. سستی پیوند عاطفی با فرزند: معتاد لااقل به دو علت در روابط عاطفی با فرزندان دچار سستی است: یکی به خاطر نفس اعتیاد که حالت بی تفاوتی به افراد می دهد و به اصطلاح روانشناسان آنها را گرفتار حالت پسیکوپاتی می کند و این امر درباره ی آنها که به مواد مخدر چون هرویین گرفتارند، بیشتر صادق است و دیگر بدان خاطر که سرگرمی و اشتغال به مواد مخدر یا الکل حالت نئشه ای به آنها می دهد که خود را از داشتن رابطه ی عاطفی با فرزندان بی نیاز می کند. رابطه ی عاطفی با همسر و فرزند آنچنان سست است که حتی اگر برای او خبر آورند که همسرش دچار آلودگی شده حس غیرتش نمی جنبد. به همین ترتیب پیوند ازدواج سست می شود، خوی مهرورزی جای خود را به خشونت می دهد، قلب همسر و فرزندان را می شکند واز این بابت خود را در خور سرزنش نمی داند و این امری است که در رابطه با معتادان سابقه دار بیشتر به چشم می خورد .

6. ویرانی کانون : فرجام عارضه ی اعتیاد نابودی و زوال کانون است و بالاخره روزگاری می رسد که اهل خانه احساس می کنند نمی توانند با هم زندگی کنند. زن برای بازمانده ی خود هوشیار و حساس می شود، می کوشد برنامه ای بریزد که خود را از این شر رها سازد. فرزندان هم راه گریز، و ولگردی و دربه دری را در پیش می گیرند. اختلالات و بگومگوها شروع می شود، غیبت معتاد از محیط خانواده کم کم رخ می نماید. گاهی شب را در قهوه خانه ای، خرابه ای، در کوچه ای و یا در منزل معتاد دیگری به روز می آورد. مدت غیبت تدریجاً طولانی می شود، از آن بابت که گاهی دستگیر می شود و به بازداشتگاه می رود در حالی که خانواده از او بی خبر است و او هم ضرورتی نمی بیند که خانواده را خبردار کند. در چنین صورتی است که می یابیم دیگر خانواده ای باقی نمانده است. جدایی ها در اوج است بدبینی ها، بدگمانی ها ، سوء رفتارها از هر سو بر افراد احاطه می کنند ، عواطف خانوادگی به بازی گرفته می شوند. زن وهمسر دیگر نمی توانند روی او حساب کنند. هر کس راه خود را در پیش می گیرد و برای سعادت خود می اندیشد چه بسیاراند فرزندانی که از فرط بینوایی حتی از سوی پدر و مادر توأماً طرد شده اند و همچون توپ فوتبال دست به دست در خانه ی این و آن می گردند.

7. و بالاخره : اعتیاد عواطف را از بین می برد. غفلت و بی توجهی نسبت به همه امور، از جمله خانواده و شرافت آن را پدید می آورد، اعمال عالی شعوری را در فرد آنچنان ضعیف و حتی زایل می سازد که به فکر احدی نیست جز خود، آن هم در حیطه اعتیاد، تنزل اخلاقی را به درجه ای می رساند که گاهی از فساد اهل خانه و حتی خود فروشیشان نگران نیست درآمدی که باید برای تربیت و رفع نیازهای حیاتی افراد خانواده صرف شود در راه اعتیاد سرمایه گذاری می شود.

 

 

کودک و والدین معتاد:

کودکی که در خانواده با پدر و مادر معتاد مواجه است وضع خوب و مناسبی ندارد.فرد معتاد به او سرمشق بدی داده است ممکن است او به سوی اعتیاد سوق داده شود. احساس ناامنی ناشی از اختلال فکری و رفتاری پدر و مادر معتاد زمینه را برای دلواپسی واضطراب او فراهم می سازد تا مدتی که در خانه و مدرسه قرار و آرام ندارد و یکی از علل عدم پیشرفت تحصیلی کودکان همین مسأله است احساس شرمساری ناشی از داشتن پدر یا مادر معتاد مشکلی برای آنها در بیرون و در مدرسه است احساس عدم تأمین ناشی از وضع بد اقتصادی خانواده همیشه بار سنگینی بر دل کودک است که از آن شدیداًنگران است و... به خاطر این مسایل است که وضع او خوب نیست، دائماً در تشویش و اضطراب است، گاهی احساس شرم بر او غالب است و زمانی احساس بی پروایی. گاهی به فکر گریز از خانواده است و زمانی در جستجوی پناهگاه برای نجات خود از این دام و از مرگ یا یافتن زمینه ای برای تأمین حیات و شرافت و طبیعی است که چنین خانواده ای که موجد این همه اشکالات و مشکلات برای کودک است، خانواده ای نابسامان باشد.

 

 

بزهکاری کودک

استعداد جرم:خطر مهمتری که دامنگیر فرزندان معتادان است، خطر افتادان آنها به دام و وادی لغزش و ارتکاب جرم است. اصولاً تن دادن به یک لغزش یا جرم انگیزه می خواهد. و کار پدر یا مادر معتاد نه تنها انگیزه ساز است بلکه جهت دهنده کودک است به سوی جرم و انحراف. نتایج تحقیقات نشان می دهد حدود 25 درصد بزهکاران از والدین الکلیک و معتاد بوده اند، والدینی که مراقبت و نظارت کافی در امر تربیت فرزندان نداشته اند و یا با روش غلط خود موجبات انحراف و تبهکاری آنان را نداشته اند و یا با روش غلط خود موجبات انحراف و تبهکاری آنان را فراهم آورده اند. و نیز فرزندان افراد معتاد مستعد ارتکاب جرمند زیرا فرو افتادگی در اخلاق و انحطاط معنوی به علت الگو گیری از والدین در آنها بسیار است. آنها از پدر و مادر خود درس شرافت و اخلاق نگرفته اند که آن را در زندگی به کار بگیرند آنچه دیده و شنیده اند عمل می کنند.
ما چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم که از چنین خانواده ها افرادی سالم، متعهد، دارای روش انسانی و اخلاقی پدید آیند؟ مگر آنگاه که خود به درجه ای از رشد و تکلیف برسند که برای سعادت خویش برنامه ای بریزند.

راه هاي پيشگيري
والدين براي پيشگيري از اعتياد فرزندان خود بايد رابطه خوبي با آنها برقرار كنند. توصيه ما به والدين اين است كه مقوله اعتياد را جدي بگيرند و به توصيه هاي زير عمل كنند:
1-در مورد مضرات اعتياد با فرزندتان صريح باشيد
موضوع اعتياد را ساده نگيريد و زنگ خطر را براي فرزندتان به صدا درآوريد.
2- شنونده خوبي باشيد
به دقت به حرف هاي فرزند خود گوش دهيد و به جاي مشاجره كردن به مباحثه بپردازيد.
3- به فرزند خود براي مقاومت در برابر وسوسه دوستان ناباب كمك كنيد.
تمام احتمالات ممكن را مورد ارزيابي قرار دهيد و نكات مثبت و منفي هر كدام را درنظر بگيريد. بهترين راه حل را انتخاب كنيد.
4- با دوستان فرزندتان و والدين آنها آشنا شويد.
ديدار با دوستان فرزندتان و والدين شان شما را با شخصيت و موقعيت خانوادگي آنها آشنا مي كند. با اين حال در مورد دوستان فرزندتان پيشداوري نكنيد.
5- بر رفت و آمدهاي فرزند خود نظارت كنيد.
كودكاني كه والدين كمترين نظارت را بر كارهاي آنها دارند بيشتر در معرض اعتياد قرار مي گيرند. مراقب كارهاي فرزندتان باشيد.
6- بر سرگرمي هاي فرزند خود نظارت داشته باشيد.
حضور در مهماني هاي مشكوك زمينه اعتياد فرزند شما را فراهم مي كند.
يادتان باشد با صداقت و صراحت در مورد پيامدهاي مصرف موادمخدر با فرزند خود حرف بزنيد.
همسر
بار سنگيني بر دوش همسر فرد معتاد وجود دارد به خصوص اگر داراي فرزند باشد. در واقع وي هم بايد با مشكل اعتياد همسرش روبه رو شود و هم به مراقبت از فرزندانش بپردازد و اين كار هوشياري زيادي را مي طلبد.
در ضمن خشم و احساس گناه ممكن است بر روي همسر فرد معتاد تأثير بگذارد و او تصور كند در وظايف خود كوتاهي كرده و مقصر است.

 نوجوانان
اعتياد نوعي بيماري خانوادگي محسوب مي شود به خصوص زماني بدتر مي شود كه نوجوانان را درگير مي كند. تنبيه كردن اين نوجوانان طغيان آنها را به دنبال دارد.
ارتباط ميان نوجوان و والدين نقش مهمي در اعتياد او دارد.
بايد خطرات اعتياد به نوجوانان گوشزد شود. غالبا والدين براي مقابله با اعتياد فرزند نوجوان خود نياز به كمك گرفتن از ديگران پيدا مي كنند.

 والدين
وقتي والدين متوجه اعتياد فرزند خود مي شوند به شدت احساس گناه و خشم مي كنند و به اين باور مي رسند كه در تربيت او كوتاهي كرده اند. آنها حتي ممكن است چنين تصور كنند كه مي توانستند مانع از اعتياد فرزند خود شوند و در ضمن از دست او عصباني شوند. چنين والديني بايد براي غلبه بر خشم خود از مشاور كمك بگيرند.

 كودكان

Description: http://img.tebyan.net/big/1389/01/1921917212662338021219413722953120106114169.jpg 

 

كودكاني كه متوجه اعتياد والدين خود مي شوند غالبا بر روي اين موضوع تمركز كرده و به سرعت رشد مي كنند تا جاي خالي آنها را پركنند.
حتي كودكان خود را در مشكلات والدين شان مقصر مي دانند و به همين دليل كمتر استراحت مي كنند. آنها به اين باور مي رسند كه بايد هميشه در كنار والدين خود بمانند، درغير اين صورت اتفاق وحشتناكي روي خواهد داد.
اگر از اين كودكان حمايت كافي نشود ممكن است لطماتي ببينند كه تا پايان عمر دوام خواهد داشت.

 توصیه پیشگیرانه به والدین
1. درباره مواد اعتیادآور (علل و عوامل مؤثر در مصرف مواد، خطرات، عوارض و علائم آن) اطلاعات كافى كسب كنید.

2. مهارت‏هاى تربیتى خود را افزیش دهید.

3. الگوى مناسبى براى فرزندان خود باشید و هرگز بر خلاف گفته خود عمل ننمائید.

4. فضایى ایجاد كنید كه فرزندانتان در آن احساس آرامش كنند.

5. به صحبت‏هاى فرزندانتان خوب گوش كنید. با لبخند، تكان دادن سر و استفاده از جملات مثبت نظیر «چقدر جالب»، «من این را نمی‏دانستم» و ... آنها را به گفتن بیشتر تشویق كنید.

6. شرایطى ایجاد كنید كه شما را محرم اسرار خود بدانند.

7. از فرزندانتان انتظار نداشته باشید آرزوهاى برآورد نشده شما را تحقق بخشند.

8. از قبل، خود را براى پاسخگویى به سئوالات كنجكاوانه فرزندانتان آماده نمائید.
ممكن است روزى از شما بپرسند كه آیا تاكنون مواد مصرف كرده ‏اید؟ این فرصت خوبى است كه علت عدم مصرف خود را به زبان سال‏هاى جوانى به آنها منتقل كنید، یا اگر احیاناً قبلاً مصرف كرده ا‏ید علت گرایش خود به مواد و سپس كنار گذاشتن آن را به ایشان بگوئید و اینكه حالا چرا می‏خواهید ایشان اشتباه شما را تكرار نكنند. بیاد داشته باشید كه نباید مسائل را بیش از اندازه تشریح كنید مبادا كنجكاوى آنها برانگیخته شود.

9. با تقویت قدرت اعتماد به نفس، تصمیم‏ گیرى و از بین بردن افسردگى وكم رویى فرزندان، آنها را در برابر شرایط آسیب‏ زا مقاوم سازید.

10. راه مقاومت و پایدارى در برابر فشار همسالان را در خصوص مصرف موادمخدر به فرزندانتان بیاموزید تا از «نه» گفتن به آنها نهراسند.

11. موانع رابردارید. به فرزندانتان انگیزه داده و از آنها حمایت كنید.

12. وقت بیشترى را با فرزندانتان صرف كنید. با آنان به رستوران، پارك، كوه، سینما و ... بروید. باتفاق آنان به موسیقى گوش دهید و از همه مهمتر به آنان ابراز عشق كنید و بگویید كه دوستشان دارید.

13. سعى كنید حتى آهنگ صدایتان ملایم و دوستانه باشد.

14. مواضع خود را برابر سیگار، موادمخدر و الكل مشخص نموده، صریحاً آنرا به زبان بیاورید.

15. عقاید خود را به زور به آنها تحمیل نكنید.

16. نظم و قانون مناسب و سازنده مشخصى در خانواده برقرار سازید و براى سرپیچى از آن تنبیهات مناسبى در نظر بگیرید و قاطعانه آنرا به مرحله اجرا در آورید.

17. سعى كنید در ساعات غذا خوردن همه اعضاء خانواده را دور هم جمع كنید.

18. فرزندان خود را قبل از رسیدن به سنین بحرانى نسبت به مضرات و عواقب ویرانگر مصرف موادمخدر آگاه سازید.

19. آنان را بیش از اندازه و بطور اغراق‏ آمیز نترسانید.

20. از چگونگى دوست‏یابى و معاشرت فرزندان خود با دیگران آگاه باشید. با والدین دوستانشان ارتباط برقرار كنید. در صورتى كه به منزل دوستشان رفتند حتماً از حضور والدین ایشان در منزل مطمئن شوید و به حضور سایر اعضاء خانواده اكتفا نكنید.

21. به نحوه خرج كردن پول توسط فرزندانتان اهمیت بدهید.

22. براى اوقات فراغت آنان برنامه ‏ریزى كنید. همواره آنان رابه مطالعه، ورزش و تفریحات سالم ترغیب نمائید و زمینه این امور را برایشان فراهم كنید.

23. زمان مناسبى را به گفتگو اختصاص دهید. چرا كه فرزند شما ارزش نصايحتان را با ارزش زمانى كه به آن اختصاص داده ا‏ید می ‏سنجد.

منابع :

مژگان بنگر ، کارشناسی ارشد روانشناسی
توسطمهدی یاراحمدی خراسانی
http://athir.blogfa.com

 
 
     

مقالات ارسالی به آفتاب

 

برچســب هــا : تاثیر اعتیاد, اعتیاد در خانواده, اعتیاد پدر خانواده, تاثیر اعتیاد پدر, معتاد بودن پدر خانواده, پدر خانواده و اعتیاد, تاثیرات اعتیاد پدر خانواده,

دیدگاه های این مطلب
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
درخــواست تکست آهنــگ
کد امنیتی